• 2008-05-11

Mark Raidpere Anrdey/Andris

W Galerii Potocka do 31 maja, w ramach programu głównego Miesiąca Fotografii w Krakowie 2008 pt. Młodość, można oglądać prace wideo jednego z najbardziej znanych artystów estońskich młodego pokolenia – Marka Raidpere.

Wystawa nosi tytuł Andrey/Andris, który jest jednocześnie tytułem krótkiego filmu z 2006 roku o młodym kelnerze z Rygi. Artysta spotkał go przypadkowo: Zobaczyłem go w Rydze, w pustym klubie, po nieoczekiwanie owocnym dniu zdjęć, byłem umiarkowanie zmęczony, z założenia nostalgiczny i względnie zadowolony, jak zazwyczaj, przy tych bardzo żadkich okazjach, dobrze mi tam bylo samemu, ale Andrey wkroczył na scenę i (…) był fascynujący, dlatego negocjowalem, została zawarta umowa, zrobiłem zdjęcia cztery dni później, w tym samym miejscu, to trwalo niecałą godzinę, zobaczycie koniec naszej znajomości, to był ostatni taniec(…).

Film kończy się krótkim wywiadem, który artysta przeprowadził z chłopakiem w scenerii nocnego klubu. Serdeczna ciekawość Raidpere i jego proste pytania oraz infaltylność odpowiedzi Andreya pozostają w dysonansie z dopiero ukończonym erotycznym występem.

Będzie można również zobaczyć 10 Men z 2003 roku – video- portrety dziesięciu więźniów. Artysta rozsadza tradycyjną formułę kadrów z kartotek policyjnych – ujęcia z przodu i z profilu są tylko scenami z całej historii pozowania, jaka rozgrywa się przed kamerą. Trzecim filmem prezentowanym w Galerii Potocka będzie Majestoso Mystico – ponad 40 minutowe video ze zdjęciami kręconymi 26 kwietnia 2007 roku w Stockholmie i Tallinie. W tym czasie w Tallinie doszło do burzliwych zamieszek rosyjskojęzycznej młodzieży z policją estońską.

Mark Raidpere (ur.1975, Tallin) jest jednym z najbardziej znanych współczesnych artystów estońskich. Przez lata fotograf mody, swoją karierę artystyczną rozpoczął w 1997 wystawą w tallińskiej Galerii Vaal. W 2005 reprezentował swój kraj na Biennale Sztuki w Wenecji. Jego prace są prezentowane na wystawach w całej Europie i znajdują się w estońskich, francuskich, włoskich i niemieckich muzeach i kolekcjach.

Wystawa czynna od 6 do 31 maja 2008

Plac Sikorskiego 10, Kraków

Dodaj komentarz