• 2008-05-09

Jan Grabarek w ramach cyklu Jazz Raz Po Raz

29 maja rozpoczyna się długo oczekiwana trasa norweskiego saksofonisty, Jana Garbarka. Koncerty, w Katowicach, Bielsku, Wrocławiu, Ostrowie oraz Warszawie organizowane są w ramach cyklu Jazz Raz Po Raz.

 Fot. Jan Garbarek (źródło: materiały prasowe)

Fot. Jan Garbarek (źródło: materiały prasowe)

Jan Garbarek norweski muzyk urodzony 4 marca 1947 roku, jest jednym z najsłynniejszych saksofonistów świata. Jest artystą niezwykłym, budzi zainteresowanie oraz podziw zarówno krytyków, jak i słuchaczy na całym świecie. Brzmienie jego instrumentów, gra bowiem na saksofonie tenorowym, basowym oraz altowym, nasycone jest niezwykłą fakturą i przenikliwością. Grając Garbarek odrywa się od zapisu nutowego, a muzyka wybiega coraz dalej od klasycznie rozumianej melodii tylko po to by powrócić do niej niespodziewanie. Komponując i tworząc sięga do tradycji wielu kultur, nie da się jednak określić jego brzmienia jako arabskiego, skandynawskiego czy jakiegokolwiek innego.

Jego muzyka najbliższa jest monachijskiemu brzmieniu wytwórni ECM, której założenie iż od tych dźwięków piękniejsza jest tylko cisza zostaje w pełni zrealizowane. Jazzem zainteresował się gdy po raz pierwszy usłyszał Johna Coltrane’a w roku 1961. Ten, usłyszany w radiu utwór sprawił, iż sięgnął po saksofon. Już rok później zwyciężył konkurs dla muzyków amatorów i założył grupę, w której współpracował z Jonem Christensenem, Tyrjim Rypdalem oraz Arildem Andersenem. W 1968 zwrócił na siebie uwagę całej Europy występując na European Broadcasting Union. Na zrealizowanym wówczas albumie znalazł się m.in. utwór Naimy Johna Coltrane’a.

Jako instrumentalista zaczął wówczas podążać w stronę ascetycznego brzmienia i specyficznego ciepła, które dziś tak doskonale kojarzone jest ze skandynawskim jazzem. W latach 70-tych Garbarek podjął współpracę z Keithem Jarrettem, z którym nagrał dwa albumy uznawane za arcydzieła Belonging oraz My Song. W latach osiemdziesiątych współpracował z m.in. Billem Friselem, Donem Cherry, Chickiem Coreą czy Georgem Russellem.

29.05 Katowice, Górnośląskie Centrum Kultury
30.05 Bielsko Biała, Błonia ATH
31.05 Wrocław, Centrum Sztuki IMPART
01.06 Ostrów Wielkopolski, Kino Komeda
02.06 Warszawa, Sala Kongresowa

Dodaj komentarz