• 2008-05-07

Przegląd Filmów Zingaro

Od 5 do 8 maja w poznańskim kinie Muza odbędzie się Przegląd Filmów Zingaroo. Filmy, które będzie można zobaczyć w poznańskim kinie Muza są zapisem spektakli, jakie teatr Zingaro stworzył w swej 20 letniej karierze.

Fot. A. Poupel, Zingaro (źródło: materiały prasowe)

Fot. A. Poupel, Zingaro (źródło: materiały prasowe)

Autorem wszystkich filmów jest Bartabas. Jest on jednocześnie założycielem grupy, reżyserem i pomysłodawcą wszystkich spektakli teatru Zingaro. Pokazy jego filmów mają przybliżyć człowieka, którego pasja i konsekwencja w działaniu, zafascynowała i porwała tysiące ludzi na całym świecie.
Zapisy spektakli nie są jedynie zwyczajną rejestracją danego występu, lecz stanowią odrębne dzieło, powstałe dzięki refleksji na temat montażu i długości sekwencji, które najczęściej są skrócone o połowę w stosunku do czasu rzeczywistego w spektaklu granym na żywo. Bartabas stara się umieścić kamerę w miejscach dostępnych dla każdego widza. Te nagrania mają także wartość archiwalną: grupa nigdy nie powróci już do Opery Konnej czy Triptyku, ze względu na niemożliwość zmobilizowania jeźdźców czy muzyków, mieszkających w przeróżnych częściach świata. Filmy te są więc, oprócz pamięci widzów i artystów, jedynym sezamem działalności Zingaro.

Projekcje filmów:
5 V  – ÉCLIPSE – 1998
6 V – CHIMÈRE – 1996
7 V – OPÉRA ÉQUESTRE – 1993
8 V – TRIPTYK – 2000

Projekcje filmów  Zingaro w kinie Muza, Poznań  5-8 maja

Dodaj komentarz