• 2008-05-06

Era Jazzu – John McLaughlin

W ramach galowego koncertu Ery Jazzu 19 maja w Sali Kongresowej w Warszawie wystąpi jeden z najważniejszych innowatorów jazzu – John McLaughlin.

John McLaughlin to ikona i legenda jazzowej gitary, jeden z największych muzyków ostatniego półwiecza, pionier elektrycznej rewolucji w jazzie, jaka miała miejsce na przełomie lat 60. i 70., uczestnik przełomowych sesji Milesa Davisa, członek grupy
Lifetime Tony’ego Williamsa i lider Mahavishnu Orchestra, współtwórca i koryfeusz fusion – kierunku, któremu hołduje do dziś. Niedawno powołał do życia elektryczną grupę 4th Dimension, z którą na jesieni ub.r. koncertował w USA, a wkrótce wyruszy w trasę po Europie. 19 maja wystąpi w Sali Kongresowej w Warszawie pod szyldem Ery Jazzu.

Przełomowym  momentem w karierze Johna McLaughlina – mówi Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu – stała się  założona w 1971 roku formacja Mahavishnu Orchestra, w skład której  weszli tak genialni muzycy jak Rick Laird, Jerry Goodman, Billy Cobham i Jan Hammer; upatrujący w rodzącym się  fusion-jazzie  szansy na wylansowanie własnej  koncepcji tej muzyki. Bezsprzecznym liderem zespołu był McLaughlin, muzyk dostarczający nagraniom Mahavishnu Orchestra nie tylko ciekawych i eksperymentalnych pomysłów lecz także budujący swą gitarą brzmienie zawieszone gdzieś między modern jazzem a elektrycznym rockiem, pod wpływem hinduskiej  ragi oraz impulsywnej melodyki. McLaughlin grał, jak na owe czasy, nowatorsko i rewelacyjnie, tworząc muzykę pulsującą szalonym rytmem i melodią nie pozbawioną wpływu Jimi Hendrixa i Ravi Shankara. Nowy zespół McLaughlina okrzyknięty zostaje sensacją  jazz-rocka i sztandarową grupą fusion. Szczególnie ciekawe okazały się w muzyce Mahavishnu Orchestra inklinacje do łączenia elementów muzyki Wschodu i Zachodu, melodyjnej,  rytmicznej hinduskiej ragi z impulsywną jazzową improwizacją.

Era Jazzu – John McLaughlin & The Electric 4th Dimension Band
Sala Kongresowa
Warszawa

Dodaj komentarz