• 2008-05-06

C.O.A.L. w Rondzie Sztuki

14 maja o godz. 17.00 w Rondzie Sztuki w Katowicach odbędzie się wernisaż wystawy C.O.A.L. Wystawa potrwa do 3 czerwca.

Nord-Pas-de-Calais, Zagłębie Ruhry i Górny Śląsk to największe historyczne okręgi przemysłowe, które powstawały i dynamicznie się rozwijały w Europie na przełomie XIX i XX wieku. Wspólnym mianownikiem tych regionów jest krajobraz, piętno monokultury przemysłowej utrwaliło w nim dziwną symbiozę przyrody, architektury i bardzo mocnych przemysłowych form przestrzennych. Właśnie krajobraz europejskich regionów przemysłowych zbudowanych na węglu, stał się głównym elementem projektu C.O.A. L.

Ocena status quo tego krajobrazu, jego znaczenia i odbioru przez ludzi w nim żyjących, a także próba zdefiniowania dalszych kierunków przekształceń są założeniami projektu. Wyjątkowe w tych działaniach jest tworzenie pomostu pomiędzy naukową interpretacją zmian, a ich emocjonalną percepcją i wyrażeniem poprzez artystyczną formę. C.O.A.L to wystawa, w której sztuka współczesna zagłębia się w tkankę regionów związanych z węglem. C.O.A.L to subiektywne wizje dziedzictwa węglowego pokazane różnymi technikami. C.O.A.L to kalejdoskop pomysłów młodych artystów, oddający bogactwo perspektyw i olbrzymią siłę wyobraźni. C.O.A.L to próba myślenia wspak, przynosząca zaskakujące efekty.

Projekt realizowany jest w ramach programu Kultura 2007-2013, w którym bierze udział po 6 artystów z Polski, Niemiec i Francji.
Wystawa powstała na bazie ich 10-dniowych podróży do poszczególnych krajów i będzie pokazywana w każdym z nich.

Dodaj komentarz