• 2008-05-06

Carlos Saura – filmy

W ramach wystawy fotografii Carlosa Saury w Królikarni w Warszawie będzie można spotkać się również z twórczością filmową tego reżysera.

Fot. Carlos Saura (źródło: materiały prasowe)

Fot. Carlos Saura (źródło: materiały prasowe)

8 maja o godz. 18.00 Nakarmić kruki (Cria cuervos), 1975 r.
Reżyseria Carlos Saura, scenariusz Carlos Saura, zdjęcia Teodoro Escamilla, muzyka Federico Mompou
Uważany za jeden z najbardziej wieloznacznych i sugestywnych filmów hiszpańskiego reżysera wyróżniony Specjalną Nagrodą Jury w Cannes w 1976 roku.

Bezsporne arcydzieło Saury, w którym rozpad rodziny frankistowskiego oficera widziany jest wielkimi, smutnymi oczami Any Torrent, w niedziecięcych kształtach jej koszmarów i zwidów odnajdziemy ową trwożną „bezsenność hiszpańską”, oczekiwanie zmian (…). Gdyby życzenia zabijały mała Ana byłaby morderczynią połowy swojej rodziny, jej kraj lat dziecięcych nie jest czysty i święty, ale nie ona sama okazuje się temu winna. (Jerzy Płażyński)

17 maja o godz. 21.00Iberia, 2005 r.
Reżyseria Carlos Saura, scenariusza Carlos Saura, zdjęcia José Luis López-Linares, muzyka  Roque Baños
Najnowszy, obok Fado muzyczny film Saury łączący klasyczny balet, taniec współczesny i flamenco.

Znowu przyszło mi skonfrontować się z tym magicznym związkiem pomiędzy muzyką a kamerą. Związkiem, który tak mnie fascynuje i który uważam, osiąga w gatunku musicalu swoją maksymalną ekspresję. Wiadomo, że ten gatunek może przyjmować wiele form, ale ta, która odpowiada mi najbardziej, ta, którą uważam za reprezentującą formę najczystszą (z całym oczywiście szacunkiem do wszystkich pozostałych), jest tą, która nie poddaje się skostniałej narracji, która uniezależnia się od fabuły. Doświadczenie, które miałem szczęście rozwijać w Sevillanas, Flamenco, a ostatnio w Salomé, pozwala mi na duży stopień swobody w przedstawianiu obrazów, w przenoszeniu ich na ekran. Takiej wolności nie daje praca nad dziełem, które jest mocno oparte na fabule, skupione na rozwoju akcji. (Carlos Saura)

Carlos Saura - twórca kilkudziesięciu filmów (m.in. Kuzynka Angelika, Nakarmić kruki, Mrożony Pepermint), autor filmów muzycznych (Carmen, Flamenco, Krwawe gody, Sevillanas, Tango, Iberia). Zdobywca wielu nagród filmowych, w tym Nagrody Specjalnej Jury (1974) i Grand Prix (1977) w Cannes oraz statuetki Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie (1981). Laureat Nagrody Specjalnej za reżyserię filmową oraz wyjątkową wrażliwość wizualną na Festiwalu Filmowym Camerimage (1998), a także Europejskiej Nagrody Filmowej za dorobek filmowy (2004). Reżyser, scenarzysta, pisarz, producent. I fotograf.

Królikarnia
Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie

Dodaj komentarz