• 2008-05-05

Widok z okna – wystawa Moniki Drożyńskiej

9 maja o godz. 19.00 w Galerii Starter w Poznaniu odbędzie się wernisaż autorskiej wystawy Moniki Drożyńskiej. Wystawa potrwa do 13 maja.

Widok z okna jest oczywisty, widok z okna na hałaśliwą poznańską ulicę. Widok z okna utwierdza nas w przekonaniu o istnieniu zewnętrznej rzeczywistości, umacnia naszą relację ze światem, utrwala w nas pewność o możliwości ruchu – wyjścia na…. Obawiamy się pomieszczeń bez okien, w których tracimy kontrolę nad czasem, gubimy rytm, popadamy w dezorientację. Przez długi czas obraz malarski był oknem na świat, doskonałą iluzją rzeczywistości. Wyobraźmy sobie iluzję już nie doskonałą a, co pojęciowo karkołomne, rzeczywistą: okno, przez które nie widać świata, ale nas samych.

Monika Drożyńska w 2004 obroniła dyplom Blok na krakowskiej ASP w pracowni prof. Zbigniewa Łagockiego. Blok to jej pierwszy projekt, składający się z fotografii mieszkańców jednego z krakowskich bloków, zwyczajny zapis rzeczywistości, żadne artystyczne zdjęcia – jak sama o tym mówi. Całość składa się z trzech plansz: pierwsza to portret bloku, druga to zdjęcia ludzi w swoich mieszkaniach, trzecia to czarno-białe fotografie ich twarzy. Jej ostatni projekt  to łódź/boat, www.lodz-boat.pl

Od kilku lat jest współtwórczynią marki PUNKT, projektuje ubrania, wymyśla dodatki, ubiera rzeczywistość w kolorowe i niestandardowe pomysły (np. spódnica z dziurami), które sprzedaje w butiku w centrum Krakowa. Ostatnio pracuje nad torbą piknikową.

Galeria Starter
Ul. Dąbrowskiego 33
Poznań

Dodaj komentarz