• 2008-05-05

Spotkanie z kulturą tybetańską w Cieszynie

6 i 7 maja 2008 r., w Cieszynie odbędzie się spotkanie z kulturą tybetańską. Historia współczesnego Tybetu to historia okupacji, łamania praw człowieka, tortur i niszczenia unikalnego dziedzictwa kulturowego. Każdy, kto się na to nie godzi, może i powinien zaprotestować w obronie Tybetu. 6-7 maja w Galerii Szarej w Cieszynie odbędzie się cykl spotkań, wykładów, projekcji filmowych, koncertów poświęconych kulturze tybetańskiej. Wydarzeniom tym będzie towarzyszyć zbieranie podpisów pod petycją.

Organizatorom spotkania zależy na przybliżeniu specyfiki i wyjątkowości kultury Tybetańczyków oraz tła historycznego ich walki o wolność. Pragną, aby akcja ta nie była tylko chwilowym protestem, o którym wszyscy z biegiem czasu zapomną, ale inicjatywą mającą na celu zasianie ziaren w umysłach ludzkich, które rozwiną wrażliwość Polaków na tragedię narodu Tybetańskiego.
Będą bazą do organizowania własnych akcji wsparcia, oraz informacją gdzie takie wsparcie uzyskać.

Program:

6 maj 2008 r.

14.30 – muzyka dla Tybetu – manifestacja, Cieszyn, Rynek
Paracetamol vs kaseta się zacięła +  przyjaciele. Aranżacja muzyczna w przestrzeni miasta, muzyka niosąca przesłanie wolności. Przygotowanie petycji w sprawie Wolnego Tybetu, zbieranie podpisów.

15.30 – malowanie mandali (początek)
Na płycie amfiteatru w Cieszynie namalujemy mandalę, do której tworzenia każdy będzie mógł się włączyć. Jej motywem przewodnim będzie słońce, obecne także na fladze Tybetu, symbolizujące wolność, dostatek, szczęście i równość wszystkich ludzi. W ciszy będzie można kierować swoje myśli w intencji wolnego Tybetu.

16.00 – przegląd filmów dokumentalnych, poruszających problematykę Tybetu, COK Dom Narodowy. Daniel Bukowski – wprowadzenie. Jerzy Oszelda Strofy o trzech wylanych łzach, recytacja wiersza.
Program pokazu
Tibet the Story of a Tragedy, Ludovic Segarra, 1995, 56′
Tibet, Cry of the snow lion, Tom Peosay, 2002, 100′
Jogini Tybetu, reż. Phil & Jo Borack, 2002, 77′

7 maj 2008 r.

17.00 – wieczór z kulturą Tybetu, Galeria Szara
Współczucie na wygnaniu, Biografia JŚ XIV Dalaj Lamy Tybetu, Mickey Lemie, 1997, 60′

Około 18.00 – wykłady
Daniel Bukowski, Wrażliwość buddyjska we współczesnym świecie
Maciej Magura Góralski, Geneza konfliktu Chińsko-Tybetańskiego
Maciej Góralski ps. Magura  tłumacz literatury buddyjskiej, autor tekstów, propagator buddyzmu, muzyk, dj radiowy, absolwent Wydziału Polonistyki oraz Podyplomowego Studium Muzeologii i Działalności Kulturalnej. Obecnie jest pracownikiem Muzeum Azji i Pacyfiku

Po wykładach otwarty panel dyskusyjny. Prezentacja muzyki tybetańskiej oraz tradycyjnego parzenia herbaty.

COK Dom Narodowy
Galeria Szara
Cieszyn

Dodaj komentarz