• 2008-05-05

Miesiąc Fotografii w Krakowie

Od 9 do 31 maja 2008 r., potrwa Festiwal Miesiąc Fotografii w Krakowie. 9 maja o godz. 18.00 w Galerii Starmach odbędzie się oficjalne rozpoczęcie Festiwalu.

Fot. Magdalena Kmiecik (źródło: materiały prasowe)

Fot. Magdalena Kmiecik (źródło: materiały prasowe)

Miesiąc Fotografii w Krakowie to nie tylko okazja do konsumowania fotografii, lecz także dźwięków na wysokim poziomie. Na zorganizowanej wspólnie z Nikonem i Fundacją Pauza imprezie otwierającej Miesiąc Fotografii zagra – tradycyjnie – Victor  Shiva z Markiem Krupą, oraz specjalny transport muzyczny z Warszawy: Kosakot z Sorry, Ghettoblaster.

Wystawy, które prezentować będziemy w ramach MFK:

W Galerii Pauza – Mohamed Bourouissa Peripheries, od 9 do 31 maja 2008.

To, czego poszukuję, to ten ułamek sekundy, gdy napięcie sięga zenitu. Wszyscy znamy te nieuchwytne momenty, gdy napięcie wydaje się bardziej brutalne niż sama konfrontacja. W tej skrajnej chwili wszystko może się stać, lub nic, zauważa francuski fotografik Mohamed Bourouissa, 29-latek. W “Périphéries” Bourouissa pokazuje, że konflikt nie musi prowadzić do napięcia, które już tam jest – w najprostszej grze spojrzeń, nawet w pustce (…). Magali Jauffret

W Pauzie – Miesiąc Fotografii w Krakowie – Program OFF – cykl fotografii Daynightlight Magdaleny Kmiecik od 9 maja do 6 czerwca 2008.

Opowieść, którą w swoich pracach prowadzi Magdalena Kmiecik, dotyka najgłębiej skrywanych, często niezwerbalizowanych obaw i lęków. Ujawnienie ich w postaci obrazów, nadanie im realnych – choć delikatnych – kształtów powinno odebrać im siłę działania (…). Jednak dla oglądających zdjęcia te wydają się być raczej źródłem niepokoju, gdyż tryptyki Magdy Kmiecik są jedynie (lub aż) muśnięciami podświadomości. Jak obrazy ze snów, które tylkow szczątkach docierają do nas po przebudzeniu i nie dają spokoju, dopóki nie odnajdziemy źródła i zakończenia sennych historii (…). Magdalena Płaczkowska

Fot. Monika Brodka (źródło: materiały prasowe)

Fot. Monika Brodka (źródło: materiały prasowe)

W Klubie Pauza – Miesiąc Fotografii w Krakowie – Program OFF – Monika Brodka Przemiany. Wystawa będzie prezentowana codziennie, od 9 do 31 maja 2008.

Przemiany to nie tylko zwykła zabawa formą – to ukazanie tęsknoty za latami dzieciństwa, pełnymi beztroski i zabawy, kiedy nikt nie wymaga od nas samodzielności, przystosowania i dojrzałych decyzji. Tylko czy uda się zatrzymać czas?  Katarzyna Majak

W czasie Festiwalu w Klubie Pauza również prezentacje: Miesiąc Fotografii w Krakowie 2008.

12 maja zaprezentowana zostanie również projekcja projektów odrzuconych w czasie obrad tegorocznego Jury Programu OFF MFK.

15 maja – w sali kino18 – prezentacja Kolektywów Fotograficznych (informacja: www.photomonth.com).

Galeria Pauza
ul. Floriańska 18/5 (II piętro)

kino 18
ul. Floriańska 18, II piętro

Pauza
ul. Floriańska 18/3 (I piętro)

Klub Pauza
ul. Floriańska 18 (podziemia)

Dodaj komentarz