• 2008-05-05

Kalejdoskop taneczny – Ania Jochymek

6 maja 2008 r., w Galerii BB w Krakowie odbędzie się wernisaż Ani Jochymek. Wystawa, która odbywa się w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2008, potrwa do 31 maja.

Ania Jochymek (źródło: materiały prasowe)

Ania Jochymek (źródło: materiały prasowe)

Jak opowiedzieć o tańcu za pomocą medium, którego cechą charakterystyczną jest zatrzymanie i zamrożenie? Na jak wiele sposobów można interpretować ruch na fotografii, pokazał nam z jednej strony Muybridge i Murra, a z drugiej choćby Eiko Hosoe. Dziś na scenę wkracza młoda obiecująca fotografka Ania Jochymek. Ania decyduje się na zdecydowany krok w stronę abstrakcji, dzięki czemu ruch na jej obrazach nabiera jeszcze innych walorów.

Fotografie stają się rozpisaniem ruchu na części, bardzo specyficznym wyodrębnieniem gestu. Na pierwszy rzut oka jej zamiar jest mało czytelny, dopiero dłuższy ogląd lub odpowiednio duży fizyczny dystans do fotografii pokazują rzeczywisty zamiar autorki. Ania interpretowała ruch ukazując na fotografiach swój własny obrzęd…

Rytuał autorki zostaje dopełniony poprzez towarzyszący zdjęciom pokaz slajdów, włączający nas, odbiorców w jej wysublimowaną ceremonię… (Katarzyna Majak)

Galeria BB
ul. Garbarska 24
Kraków

Dodaj komentarz