Gruziński Wieczór Sztuk

9 maja w piątek 2008 r., o godz. 18.00 w Domu Kultury Chwałowice w Rybniku odbędzie się spotkanie ze sztuka gruzińską – Gruziński Wieczór Sztuk.

 Fot. Malarstwo Otara Imerlishvilego (źródło: materiały prasowe)

Fot. Malarstwo Otara Imerlishvilego (źródło: materiały prasowe)

 

W programie:

Wernisaż wystawy malarstwa Otara Imerlishvilego w Galerii Kolumnowej.

Otar Imerlishvili urodził się w roku 1970 w Tbilisi w Gruzji. Zajmuje się restauracją malarstwa monumentalnego i pomników sztuki z XII i XIII wieku. Wystawiał swoje prace w Rosji, USA, Bułgarii oraz wielokrotnie w Gruzji, na Ukrainie oraz w Niemczech. Obecna wystawa w Galerii Kolumnowej Domu Kultury Chwałowice jest pierwszą w Polsce prezentacją twórczości Otara Imershvilego. Wszystkie prace Otara Imerlishvilego prezentowane na wystawie można zakupić.

Wernisaż wystawy fotografii Krzysztofa Dąbrowskiego pt. SAKARTWELO, czyli rzecz o Gruzji… w Galerii Fotografii DeKa.

Wystawa składa się z kilkudziesięciu zdjęć, które prezentują głównie gruzińskie krajobrazy, zabytki kultury oraz mieszkańców. Na mieszkańców Śląska czekają m.in. rozległe panoramy Kaukazu Wielkiego oraz wielowiekowe zabytki gruzińskiej kultury. Wernisaż będzie doskonałą okazją do bliższego poznania kaukaskiego kraju, który coraz głośniej puka do drzwi Unii Europejskiej oraz NATO.

Fot. Krzysztof Dąbrowski (źródło: materiały prasowe)

Fot. Krzysztof Dąbrowski (źródło: materiały prasowe)

Spotkanie z Krzysztofem Dąbrowskim i prezentacja multimedialna Gruzji.

Krzysztof Dąbrowski ur. 26 marca 1980 r. w Krasnymstawie na Lubelszczyźnie. Podróże i fotografia pasjonowały go od dzieciństwa. W latach szkoły średniej poznawał kraje Europy Zachodniej, zaś na początku studiów ruszył na Wschód. Kilka wypraw w latach 2001-2004 zaowocowały sektami slajdów i fotografii, pracą magisterską o Gruzji oraz… żoną Gruzinką (imię Tamar). Krzysztof Dąbrowski jest redaktorem naczelnym portalu Kaukaz.pl (www.kaukaz.pl ). Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, na którym kończył geografię ekonomiczną. Aktualnie pracuje jako kierownik Oddziału Współpracy Społeczno-Samorządowej w Gabinecie Wojewody Mazowieckiego.

Fot. Krzysztof Dąbrowski (źródło: materiały prasowe)

Fot. Krzysztof Dąbrowski (źródło: materiały prasowe)

Koncert Duetu Jazzowego: Radosław Stawarz i Jura Wajda

Radosław Stawarz jest zdobywcą min .pierwszej nagrody konkursu Ceramic 2003 (w kwintecie Five Spots wraz z Jurą Wajda) oraz pierwszej nagrody konkursu Jazz Art 2003. Tworzy muzykę filmową, nagrywa wraz z muzykami WDR Big Band, pod kierownictwem Manfreda Schoffa. Jest członkiem wielu formacji jazzowych i zespołów muzyki improwizowanej, a wśród nich:  free jazzowej James Choice Orchestra, zespołu kameralnego Fantasmofonika Simmona Rummla, Franz Kasper, duo z Fabienne Carlier. Koncertuje w  Europie, występował wspólnie z takimi artystami jak: Nicolas Simion, Martin Gjakonowski, Herb Robertson, Frank Gratkowski, Roland Gebhardt, Matthias Schubert, Hans Luedemann, Caudio Puntin, Henning Berg, Paul Layton, Tom Pereira oraz Cologne Conteporary Jazz Orchestra. Jego muzyka  udokumentowana jest na kilkunastu płytach i doceniana przez fachowców.

Jura Wajda ur. się w Opavie. Jest absolwentem Konserwatorium Muzyczengo w Opavie w klasie kompozycji, oraz Akademii Muzycznej w Kolonii (Niemcy) w klasie fortepianu na wydziale jazzu. Obecnie mieszka w Kolonii, jest cenionym muzykiem i członkiem wielu zespołów jazzowych: Five Spots, Folk Finnegan, Chancon, Margaux Und Die Banditen. Koncertował, m.in. z Claudiusem Valkiem, prof. Billem Dobbinsem, prof. Henningiem Brandem, Laco Deci. Komponuje muzykę filmową. W Polsce występował, wraz z R. Tuczykontem i R. Stawarzem, na IV Festiwalu Filmowym w Gliwicach (2003).

Wystawy będą czynne 4 czerwca 2008 r.

Domu Kultury Chwałowice
Rybnik

Dodaj komentarz