• 2008-05-02

Wytwórnia Filmów Kalina

We wtorek 6 maja o godzinie 20.00, w Bookhousecafé w Warszawie, odbędzie się projekcja najnowszej niezależnej produkcji Wytwórni Filmów Kalina.

Wytwórnia Filmów Kalina lub inaczej WF Kalina to działająca w Trójmieście wytwórnia filmów, która zajmuje się tworzeniem kina niezależnego (filmów fabularnych). Została założona w 1997 roku przez Mateusza Jemioła i Tomasza Zasadę. Ich pierwszym filmem był Dziamboleo, który opowiadał o przygodach tajnego agenta Hugo Slimfasta. To krótka (kilkunastominutowa) komedia sensacyjna nakręcona analogową kamerą VHS. Od tamtego czasu Wytwórnia Filmów Kalina zrealizowała kilkanaście produkcji.

Wśród nich: Gangi nowego osiedla (2003), Przywilej chodzenia (2004), Czarna woda (2005), wszystkie w reżyserii Mateusza Jemioła i Tomka Zasady. Produkcje realizowane przez WF Kalina mają na swoim koncie wiele wyróżnień, w tym na przeglądzie filmów niezależnych Tam gdzie nie ma gwiazd w Kolbudach oraz na Przeglądzie Filmów Amatorskich i Niezależnych Wydmy. Grupa zdobyła również wyróżnienie w konkursie filmowym Doliny Kreatywnej Telewizji Polskiej za film Czarna woda. Obecnie w skład wytwórni wchodzą: Mateusz Jemioł, Tomasz Zasada, Bartek Kusz, Tomasz Specjał, Leszek Specjał, Arek Renc i Kamila Chomicz.

W lutym 2006 roku WF Kalina rozpoczęła produkcję ich najnowszego obrazu Dla Ciebie i Ognia. Jak sami członkowie wytwórni przyznają, to jej pierwszy poważny film, w który włożyli dość sporo jak na ich kieszenie pieniędzy, do którego zaangażowali profesjonalnych aktorów i do którego scenariusz pisali dłużej niż tydzień. To dwugodzinna produkcja, gatunkowo miks thrillera, kryminału i sensacji. Autorami obrazu są Jemioł i Zasada. W rolach głównych wystąpili: Michał Chołka, Gosia Regent, Łukasz Jakubowski, Karolina Adamska, Marek Richter, Andrzej Śledź, Krzysztof Matuszewski, Ula Kowalska i Małgorzata Talarczyk.
Głównym bohaterem filmu jest Adam – młody i szalenie ambitny dziennikarz śledczy, pracujący w lokalnej gazecie, Kurierze Pomorza. Pewnego dnia otrzymuje pocztą list – bez nadawcy, z tajemniczym dopiskiem Tibi et Igni (łac. Dla Ciebie i Ognia). W liście znajduje trzy zdjęcia – fotografie swojej narzeczonej Ani. Zdjęcia zostały zrobione w miejscach, w których Ania – jak sama twierdzi – nigdy nie była. Adam wszczyna swoje własne śledztwo, które doprowadza go do przerażającej prawdy.

Bookhousecafé
ul. Świętokrzyskiej 14
Warszawa

Dodaj komentarz