• 2008-04-30

Wędrujący świat – najnowsza książka Grzegorza W. Kołodki

3 kwietnia ukazała się książka prof. Grzegorza W. Kołodki Wędrujący świat. W środę 30 kwietnia o godzinie 17.00 w Centrum Kulturalnym Rozbrat w Warszawie odbędzie się dyskusja wokół książki.

Wędrujący świat to wielka podróż w czasie i przestrzeni, to interdyscyplinarna, wielowątkowa opowieść o ekonomii i polityce, ale także o społeczeństwie i kulturze oraz o środowisku naturalnym i technologii. Grzegorz W. Kołodko pisze o dziejach świata z perspektywy nie tylko intelektualisty oraz profesora ekonomii i doświadczonego polityka, ale również podróżnika i wnikliwego obserwatora procesów rozwojowych. Autor zastanawia się nad kondycją ludzkości i gospodarki światowej, nad perspektywami cywilizacji i epokowymi przemianami decydującymi o ludzkich losach. Krytycznie ocenia aktualne teorie rozwoju, proponując w to miejsce własną, oryginalną teorię. Rozważa zalety i ułomności różnych metod pomiaru społecznego dobrobytu, pomaga zrozumieć mechanizmy rządzące procesami gospodarczymi i społecznymi oraz naszym życiem.

Książkę uzupełnia NAWIGATOR – specjalny portal internetowy, na bieżąco aktualizowany zbiór informacji, tabel, wykresów i map traktujących o zjawiskach i procesach opisywanych w książce. Na portalu znajduje się także blog umożliwiający polemiki i dyskusje. Portal uruchamiany jest w dniu ukazania się książki.

Grzegorz W. Kołodko jest jednym z głównych architektów polskich reform gospodarczych, profesor nauk ekonomicznych, Dyrektor Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER, wykładowca WSPiZ im. Leona Koźmińskiego (www.kozminski.edu.pl). Jako wicepremier i minister finansów w latach 1994-97 doprowadził Polskę do rekordowego tempa wzrostu oraz do członkostwa w OECD. Pełniąc to stanowisko powtórnie w latach 2002-03 odegrał ważną rolę w procesie integracji z Unią Europejską. Autor prac naukowych opublikowanych w 24 językach. Maratończyk i podróżnik; zwiedził ponad 130 krajów.

W panelu dyskusyjnym udział wezmą:
prof. Grzegorz W. Kołodko
Sławomir Sierakowski (Krytyka Polityczna)
Przemysław Wielgosz (Le Monde Diplomatique edycja polska)
Dyskusję poprowadzi Jacek Żakowski (Polityka)

Centrum Kulturalne Rozbrat, ul. Rozbrat 44a, Warszawa
środa, 30 kwietnia, godz. 17.00

Dodaj komentarz