Najgłębsza muzealna noc w Wieliczce

16 maja w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka będzie można obejrzeć ekspozycje muzeum w ramach Nocy Muzeów. Wielicka Noc odbędzie się pod hasłem 30 lat na liście UNESCO tyle lat już minęło od umieszczenia kopalni soli na tej prestiżowej, międzynarodowej liście.

Zamek Żupny (źródło: materiały prasowe)

Zamek Żupny (źródło: materiały prasowe)

Noc Muzeów w Wieliczce odbywać się będzie zarówno w podziemnej ekspozycji muzeum jak i w Zamku Żupnym. Główną atrakcją pobytu  na III poziomie kopalni będzie pokaz Górnicza szychta  – w czasie, którego nastąpi wprawienie w ruch za pomocą światła i dźwięku kieratu polskiego. Ten zabytek to muzealne NAJ – najstarszy, największy i jedyny zachowany na świecie tego typu.   Przy kieracie pracować będą górnicy w strojach historycznych. Na wystawie W linach nasza nadzieja – powroźnictwo w Wieliczce będzie można zobaczyć jak wykonuje się linę.
Do zwiedzania ekspozycji podziemnej konieczna jest rezerwacja e-mail: promocja@muzeum.wieliczka.pl

W Zamku Żupnym (siedzibie muzeum) będzie można zobaczyć m.in. pokaz starych filmów o kopalni i muzeum, wystawy czasowe Krzemień, węgiel, sól – kształty ukryte a także uczestniczyć w spotkaniu z artystą Cezarym Łutowiczem, który opowie o magii krzemienia.

Fot. Przejście na dziedziniec (źródło: materiały prasowe)

Fot. Przejście na dziedziniec (źródło: materiały prasowe)

Program:

Ekspozycja podziemna Muzeum
17.00 – 20.30
Zwiedzanie ekspozycji z  atrakcjami:
Górnicza szychta  – wprawienie w ruch kieratu polskiego za pomocą efektów specjalnych światło/dźwięk oraz pokaz prac górniczych.
Spotkanie z powroźnikiem i pokaz wykonywania  lin na wystawie czasowej W linach nasza nadzieja – powroźnictwo w Wieliczce.

Zamek Żupny
19.00 – 1.00
zwiedzanie kompleksu zamkowego
Kino Żupne – projekcja starych filmów o kopalni soli i muzeum – Sala Gotycka

19.30 i 21.00
Krzemień, węgiel, sól – kształty ukryte – po wystawie oprowadzi autor
Powrót po 4000 lat – o  magii krzemienia opowie artysta Cezary Łutowicz
22.00 i 0.30 Loteria  niespodzianek

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Ul. Zamkowa 8
32-020 Wieliczka

Dodaj komentarz