• 2008-04-30

Kurdowie – między muzyką a rzeczywistością

6 maja 2008 r., o godz. 20:00 w Kinie Pod Baranami w Krakowie odbędzie panelowa dyskusja dotycząca filmu Półksiężyc w reżyserii Bahman Ghobadi. W dyskusji wezmą udział: dr Elżbieta Wiącek oraz mgr Joanna Bocheńska.

Półksiężyc to najnowszy film Bahmana Ghobadi, jednego z najbardziej obiecujących i interesujących współczesnych reżyserów irańskich, znanego w Polsce z filmów Czas pijanych koni (najlepszy debiut na MFF Cannes 2000) i Gdyby żółwie mogły latać (Złota Muszla MFF San Sebastian 2004).

Film opowiada o Mamo – kurdyjskim Mozarcie, który po upadku Saddama Husseina, po raz pierwszy od 35 lat, otrzymuje zgodę na występ w Iraku. Po siedmiu miesiącach prób Mamo w towarzystwie kucharza Kako i 10 synów, wyrusza na koncert do irackiego Kurdystanu. Jego utopijna wizja muzyki wolności wydaje się bliska spełnienia. Dopełnieniem koncertu ma być kobiecy śpiew, który od czasu rewolucji islamskiej jest zakazany w Iranie, lecz stanowi nieodłączny element tradycyjnej muzyki Kurdów. Mamo zamierza wziąć ze sobą w tę podróż śpiewaczkę i przemycić ją przez granicę irańsko-iracką, która przecina w pół jego ojczyznę.
Podróży towarzyszy zła przepowiednia w związku ze zbliżającą się pełnią księżyca. Mamo nie zważa jednak na ostrzeżenia…

Film zrealizowany został w ramach projektu New Crowned Hope Festival, w związku z obchodami 250. rocznicy urodzin Mozarta. Jak tłumaczy reżyser filmu: Tropem do tego filmu było dla mnie Requiem Mozarta. Myśli o śmierci Mozarta przeplatały się z myślami o moim bohaterze – Mamo. Requiem w jakiś sposób kojarzyło mi się również z krajobrazem Kurdystanu. Zachwycił mnie pomysł stworzenia kurdyjskiego Mozarta w osobie Mamo.

Półksiężyc
reż: Bahman Ghobadi, Iran/Irak/Austria/Francja 2006, 107min

Kino Pod Baranami
Rynek Główny 27
31-010 Kraków

Dodaj komentarz