• 2008-04-29

Utwór sentymentalny na czterech aktorów – Teatr Montownia

18 maja 2008 r., w Teatrze Praga (przy Fabryce Trzciny) w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu Teatru Montownia: Utwór sentymentalny na czterech aktorów.

Teatr Montownia (źródło: materiały prasowe)

Teatr Montownia (źródło: materiały prasowe)

Teatr Montownia przygotowuje kolejną premierę – spektakl autorski Piotra Cieplaka i aktorów Montowni (Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski, Maciej Wierzbicki) pod tytułem Utwór sentymentalny na czterech aktorów. Wykonawców wspomagać będzie muzyką na żywo zespół SzaZA.

Teatr Montownia współpracował z Piotrem Cieplakiem dwukrotnie. Powstały wtedy szeroko komentowane i docenione zarówno przez krytyków, jak i publiczność, widowiska. Pierwsze to Historia o raju utraconym czyli będzie lepiej – spektakl plenerowy, łączący w sobie elementy tradycji biblijnej i współczesnej rzeczywistości, drugie – Historia o Narodzeniu Pana Jezusa na Dworcu Centralnym w Warszawie, jedna z najgłośniejszych premier odbywających się poza murami teatrów, spektakl o miejscu religii we współczesnej rzeczywistości supermarketu.

Trzecie spotkanie to spektakl, mający zamykać tryptyk historii pokazywanych przez Piotra Cieplaka w Teatrze Montownia. Tym razem w zamkniętej, ograniczonej przestrzeni sceny  Teatru Praga, a zarazem w zamkniętej przestrzeni domu, opowiedziane zostaną cztery historie jego lokatorów. Zwyczajne-niezwyczajne losy czterech panów krzyżują się i splatają w tragikomicznym kontredansie, a ich słodko-gorzkie perypetie sumują się w wypowiedź o pochwale świata i jego tajemnic.
Historie zostaną opowiedziane bez słów – za pomocą ciała, gestu oraz kartonu, sznurka, bambusowych drążków i oczywiście muzyki. Świat stworzony na scenie to papierowa rzeczywistość ze snu, bez komputerów, nowoczesnej techniki, ale niemniej skomplikowana i zaskakująca precyzyjną strukturą oraz… precyzją puszczonej w ruch maszynerii teatralnej.

Scenariusz: Piotr Cieplak i zespół
Reżyseria: Piotr Cieplak
Muzyka: SzaZa (Szamburski i Zakrocki)
Występują: Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski, Maciej Wierzbicki

Teatr Praga (przy Fabryce Trzciny)
Warszawa

Dodaj komentarz