• 2008-04-29

Future Shorts – wydanie majowe

16 maja 2008 r., godz. 19.00, w Kinie.Lab w Warszawie odbędzie się specjalny pokaz filmów w ramach rocznicy rozpoczęcia regularnych pokazów Festiwal Future Shorts w Polsce. Wydanie majowe w związku z tym będzie wyjątkowe: po raz pierwszy krótkim filmom i teledyskom zebranym z całego świata towarzyszyć będzie polski aneks.

Fot. O Som e o resto (źródło: materiały prasowe)

Fot. O Som e o resto (źródło: materiały prasowe)

Wybrane polskie filmy czeka wielka próba, zostaną bowiem skonfrontowane między innymi z klasykiem The Lunch Date zdobywcą Oscara w kategorii krótkiego metrażu, autorstwa znanego amerykańskiego reżysera Adama Davidsona. Ponadto nominowany do Oscara The Last Farm z Islandii, urokliwą animację z Chin Yi i wideoklip Made Up Love Song do fantastycznego kawałka Guillemots oraz dużo więcej pomysłowych i zabawnych filmowych opowieści.

Program filmów:
O Som e o resto
Reż: André Lavaquial/Brazylia/2007/21′
Jair, wirtuoz perkusji, jest członkiem ewangelickiej kapeli. Pewnego razu, po sprzeciwieniu się swemu księdzu, zostaje wyrzucony z kościoła. Włóczęga po ulicach Rio De Janeiro staje się dla niego egzystencjalną podróżą w głąb swojej muzyki oraz refleksją na temat własnego miejsca w świecie.

Made Up Love Song (by The Guillemots)
Reż: Nia Vaughan/Wielka Brytania/2006/3’40
Zespół gra w ciasnym pokoju, obraz jest niemal czarno-biały. Sceneria jednak zmienia się błyskawicznie – przenosimy się na nasyconą kolorami plażę.

The Last Farm
Reż: Runar Runarsson /Islandia/2004/17′
W dalekiej dolinie w Islandii wszystkie farmy poza jedną zostały opuszczone. Krajobraz jest piękny, ale bezludny i opustoszały. Zbliża się zima. Stary farmer zmaga się z rzeczywistością, by utrzymać przy życiu swoje marzenia. Gdy jego córka decyduje, że powinien przenieść się do domu opieki w mieście, on postanawia że jego przeznaczenie i godność powinny pozostać w jego rękach. Wizualnie oszczędna opowieść; cicha i smutna.

Peter and Ben
Reż: Pinny Grylls/Wielka Brytania/2007/10′
Wzruszająca opowieść o tym, jak dwójka wyrzutków tworzy niezwykłą i trwałą przyjaźń z dala od wrogiego świata. Film pokazano na London International Film Festival 2007 i na International Documentary Film Festival w Amsterdamie, gdzie był nominowany do prestiżowej Silver Cub Award. Zdobywca trzech nagród na 5th London Short Film Festival, ponadto wyświetlany na festiwalu w Clermont-Ferrand w 2008 roku.

Shadow of a Doubt
Reż: Esben Tønnesen/Dania/2006/19′
Zdecydowanie na miłość do drugiej osoby, konfrontacja z własnymi wątpliwościami i obawami to samotne i przerażające zadanie. Czasem łatwiej jest po prostu uciec… Liv chce się zakochać. Tęskni do obecności ukochanej osoby w jej  życiu, ale głowę wypełniają jej obiekcje i niepewność.

Yi-1
Reż: Keyi Huang, Zhuo Chen/Chiny/2006/5’
Animowana adaptacja chińskiej opowieści ludowej.

Surprise
Reż.: Ben Dodd/Wielka Brytania/2006/2′
Stylowy, krótki thriller w duchu Hitchcocka, w którym romantyczne morderstwo staje się powodem do opowiedzenia historii od końca. Mężczyzna leży bez życia w wannie, gdy nad nim majaczy sylwetka kobiety, u stóp której leży wielki nóż. Wraz z rozwojem akcji, cofając się w czasie, odkrywamy z zaskoczeniem, co tak naprawdę się stało.

The Lunch Date
Reż.: Adam Davidson/USA/1989/12′
Złożona i przekonująca opowieść rozegrana w ciągu dziesięciu minut przy minimalnym użyciu dialogu. Film eksploruje temat strachu i stereotypów poprzez historię osoby, która jest zmuszona do konfrontacji ze swoimi uprzedzeniami.

Błękitna planeta
Reż.: Rafał Kotas/Polska/2005/13’
Planeta: Ziemia. Kraj: Polska. Miasto: Łódź. Osoba: Łukasz Cieślak. Portret artysty, artystą jest Łukasz Cieślak, sam siebie z niezwykłą pewnością przedstawiający jako artystę totalnego. Film m.in. został wyróżniony na przeglądzie Łodzią po Wiśle.

KINO.LAB CSW
Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2
Warszawa

Dodaj komentarz