• 2008-04-29

Artystyczne Dni Izraela w Bytomskim Centrum Kultury

Od 8 do 12 maja w Bytomskim Centrum Kultury odbędą się Artystyczne Dni Izraela. Klezmerzy, Skrzypek na dachu i Marsz Żywych. Tyle wiemy o żydowskiej kulturze. To, co dzieje się w Izraelu skrywa się za zasłoną naszej ignorancji.

Fot. Efraim Shamir (źródło: materiały prasowe)

Fot. Efraim Shamir (źródło: materiały prasowe)

Artystyczne Dni Izraela to znakomita możliwość poznania kultury kraju, który z Polską ma bardzo wiele wspólnego. Być może dzięki imprezie więcej ludzi zobaczy, że Żydzi to nie tylko ortodoksi na krakowskim Kazimierzu i nie tylko klezmerzy, ale prężny naród z kulturą idącą w czołówce trendów światowych.

Patrzenie na kulturę izraelską jedynie przez pryzmat tradycji powoduje pewne zniekształcenia. To trochę tak, jakby widzieć w polskiej kulturze jedynie górali i występy zespołu Mazowsze, rzeczy same w sobie wartościowe i atrakcyjne, ale nie oddające tego, co dzieje się u nas naprawdę.

W Bytomskim Centrum Kultury wystąpi Efraim Shamir. Jest to jeden z najważniejszych artystów rockowych Izraela. Jego głos znają tam wszyscy, a piosenki jego autorstwa weszły do kanonu. Niektórzy porównują Efraima do Zbigniewa Hołdysa, inni – Młynarskiego. A on po prostu łączy dobre, dowcipne teksty z rockową muzyką.

Program Artystycznych Dni Izraela:

8 maja, godz.16.00
Lekcja alfabetu hebrajskiego
Prowadzi: prof. Kamilla Termińska
Pałac Młodzieży, Katowice, ul. Mikołowska 26

12 maja, godz. 18.00
koncert Efraima Shamira – jednej z największych gwiazd rocka w Izraelu
Bytomskie Centrum Kultury, ul. Żeromskiego 27, Bytom

12 maja, godz. 20.00
BCKino
Meduzy reż. Shira Geffen, Etgar Keret
Bytomskie Centrum Kultury, ul. Żeromskiego 27, Bytom

Dodaj komentarz