Wrocław Non Stop – Przestrzeń Miejska

Od 29 czerwca do 27 lipca we Wrocławiu potrwa festiwal Wrocław Non Stop – Przestrzeń Miejska. Tegoroczną edycję zdominują projekty artystyczne, w których miasto staje się inspiracją dla sztuki.

Fot. Zawieszeni na linach artyści zatańczą na wysokości 60 metrów nad ziemią (źródło: materiały prasowe)

Fot. Zawieszeni na linach artyści zatańczą na wysokości 60 metrów nad ziemią (źródło: materiały prasowe)

W ramach imprezy prezentowane będą projekty z zakresu sztuk wizualnych, sztuk performatywnych, muzyki i filmu pod wspólna nazwą Wrocław Non Stop – Przestrzeń Miejska. Wydarzenia rozegrają się przede wszystkim w centrum Wrocławia – na miejskich placach i w sąsiedztwie zabytkowych budynków.

Jedną z gwiazd festiwalu będzie idol zbuntowanej młodzieży i ikona ruchu alterglobalistycznego – Manu Chao. We Wrocławiu wystąpi na jedynym koncercie w Polsce i zagra muzykę ze swojej ostatniej płyty La Radiolina.
Manu miesza dźwięki z różnych stron świata – inspiracji szuka w ska, reggae, punku, latynoskim rocku i afropopie. Śpiewa po francusku, hiszpańsku, angielsku, portugalsku, arabsku oraz w portunol, mieszance hiszpańskiego i portugalskiego. Jego pierwsza solowa płyta Clandestino rozeszła się w ponad czterech milionach egzemplarzy i uznana została za jedną z najważniejszych płyt ubiegłej dekady.

Fot. Artyści z Deambulants tańczą między innymi na ścianach wieżowców (źródło: materiały prasowe)

Fot. Artyści z Deambulants tańczą między innymi na ścianach wieżowców (źródło: materiały prasowe)

Po raz pierwszy w Polsce wystąpi znana z wielu międzynarodowych festiwali hiszpańska grupa teatralna Deambulants. Artyści zawieszeni na linach mają zatańczyć ponad głowami widzów na wysokości sześćdziesięciu metrów nad ziemią, najprawdopodobniej na wieży kościoła św. Elżbiety. Ściana stanie się dla hiszpańskich performerów niezwykłą sceną, na której poprzez współczesny taniec, akrobatykę, grę świateł i wyjątkową scenografię opowiedzą widzom historie. Spektaklom towarzyszyć będzie muzyka specjalnie skomponowana na wrocławski Festiwal przez Zésara Martíneza Mato.

Kilkunastu artystów z Polski, USA i Islandii  zrealizuje w przestrzeni miejskiej projekty Woda i Pomiędzy Wyspami. Ich celem będzie artystyczne odkrycie fosy i rzek Wrocławia: próba przywrócenia ich miastu.
Fosa, rzeka, centrum miasta – w tym obszarze artyści przedstawią swoje instalacje. Jedną z nich będą Wodospady – praca Hrafnkella Sigurdssona, którego fotografie i projekty wideo były dotąd prezentowane niemal na całym świecie. Ten islandzki artysta, zdobywca Icelandic Visual Arts Award w 2007 roku, zaprezentuje na fasadach budynków w centrum Wrocławia projekcje wideo trzech najpiękniejszych wodospadów świata, którym towarzyszyć będą dźwięki pochodzące z ich naturalnego środowiska.

Przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich w Pekinie do Wrocławia przyjedzie również znany reżyser Jan Klata, ze specjalnie przygotowanym dla Festiwalu projektem realizowanym na Stadionie Olimpijskim.

Dodaj komentarz