• 2008-04-28

Włos Wenery

6 maja 2008 r., o godz. 19.00 w księgarni Tarabuk w Warszawie odbędzie się spotkanie z jednym z najważniejszych współczesnych pisarzy rosyjskich: Michałem Szyszkinem.

Okładka (źródło: materiały prasowe)

Okładka (źródło: materiały prasowe)

Proza Sziszkina łączy najlepsze wartości rosyjskich i europejskich tradycji literackich. Czechowowi, Buninowi i Nabokovowi zawdzięcza bogactwo słownictwa, subtelny psychologizm i szlachetną, a przy tym naturalną postawę obywatelską, a autorom zachodnim, zwłaszcza Jamesowi Joyce’owi i nouveau roman – zasadę zmiany stylów i toku narracji w obrębie jednego utworu oraz przeniesienie punktu ciężkości z samej relacji na sposób opowiadania.

Główny bohater powieści Włos Wenery, podobnie jak autor, wiedzie życie rosyjskiego tłumacza współpracującego ze szwajcarskimi służbami imigracyjnymi. Historie, których wysłuchuje, przeplatają się z opisem jego własnej emigracyjnej codzienności. Jako narrator wciela się on w niezliczone postacie, przedstawiając ich losy w rozmaitych konwencjach i stylach. Czytelnik znajdzie tu drastyczne opisy zbrodni, życia więziennego i wojskowego, ale też poruszające historie miłosne, wstrząsający realizm i elementy pięknej baśniowej fantastyki czy poetyki snu.

W utworze zawarta jest również druga powieść – nieistniejący w rzeczywistości dziennik popularnej w latach 30. XX wieku śpiewaczki, oddający tak sugestywnie psychikę dziewczęcą i kobiecą oraz życie Rostowa nad Donem w czasach carskich, a potem Moskwy i Paryża lat 20., że brano go za autentyk. Włos Wenery to także powieść o pisaniu powieści – jej ideą przewodnią jest wskrzeszająca rola słowa pisanego czy, szerzej, dzieła sztuki. Ci, co dawno już umarli, wrócą do tego samego punktu w swoim życiu za każdym razem, gdy ktoś otworzy książkę. Niezwykły klimat tej powieści nadaje jej cechy intymnego dialogu z czytelnikiem, gotowym przeżyć prawdziwą przygodę intelektualną.

Michaił Szyszkin (ur. 1961 r.) ukończył studia anglistyczne i germanistyczne w Moskwie, pracował jako dziennikarz i nauczyciel, jako pisarz debiutował w 1993 r. Za swoją drugą powieść Wziatije Izmaiła otrzymał w 2000 r. Man Booker International Prize, a w 2005 r. został laureatem Prix du Meilleur Livre Étranger – Essai za książkę Montreux–Missolunghi–Astapowo. Auf den Spuren von Byron und Tolstoj (Śladami Byrona i Tołstoja). Jego trzecia powieść, Włos Wenery, została w 2005 r. wyróżniona rosyjską nagrodą Internacjonalnyj Bestseller.

Księgarnia Tarabuk
ul. Browarna 6
Warszawa

Dodaj komentarz