• 2008-04-28

Kawaler srebrnej róży

1 i 2 maja o godzinie 18.00 w szczecińskiej Operze na Zamku będzie można obejrzeć dzieło Ryszarda Straussa Kawaler srebrnej róży.

Fot. Juliusz Multarzyński (źródło: materiały prasowe)

Fot. Juliusz Multarzyński (źródło: materiały prasowe)

Po ogromnym sukcesie najnowszej premiery opery szczecińskiej na deskach teatrów hiszpańskich, spektakl wraca na afisz w Operze na Zamku. Premiera zyskała bardzo dobre recenzje zarówno krytyków polskich, jak i hiszpańskich. Również widownia w obu krajach przyjęła spektakl bardzo ciepło i entuzjastycznie.

Kawaler srebrnej róży to niezwykle wyrafinowana komedia muzyczna, skomponowana mistrzowską ręką Ryszarda Straussa do subtelnego libretta Hogo von Hoffmannstahla. Współpraca obydwu wielkich artystów oraz siła wzajemnej inspiracji, stanowią w świecie opery zjawisko bezprecedensowe, porównywalne jedynie do relacji Mozarta i Lorenza da Ponte. Pełna pikanterii i subtelnej ironii akcja stopniowo odsłania swe drugie dno, które stanowi głęboko humanistyczne rozważania na temat istoty miłości i przemijania.

Fot. Juliusz Multarzyński (źródło: materiały prasowe)

Fot. Juliusz Multarzyński (źródło: materiały prasowe)

Postać marszałkowej von Wanderberg opromieniona genialnymi kreacjami takich gwiazd wokalistyki jak Kiri Te Kanawa czy Renée Fleming przypomina dylematy wielu współczesnych kobiet, za wszelką cenę chcących zachować młodość i piękno, tak boleśnie konfrontowane z upływającym czasem. Galerii postaci dopełnia rubaszny Baron Ochs, namiętny Oktawian, dziewczęca i wrażliwa Sophie oraz włoski tenor pieszczący uszy marszałkowej jedna z najpiękniejszych arii w historii opery. Partytura Straussa to wielkie wyzwanie dla wszystkich wykonawców, zaś dla odbiorców prawdziwa uczta piękna.

Libretto: Hugo von Hoffmannstahl
Dyryguje Warcisław Kunc

Opera na Zamku
ul. Korsarzy 34
Szczecin

Dodaj komentarz