• 2008-04-26

Tkaniny ciąg dalszy….

29 kwietnia oraz 6 maja 2008 r. w Domu Artysty Plastyka odbędzie się spotkanie z Barbarą Falkowską autorką wystawy: Tkaniny ciąg dalszy….

Jak pisała Irena Huml: Falkowska uprawia głównie gobelin, nadaje pracom silny ładunek emocjonalny. Tworzy wprost na warsztacie, bez szkicu stosując surowce: wełnę, sizal, len, barwione naturalnie. Podejmuje różne tematy, często inspirowane naturą lub muzyką o pogłębionej warstwie refleksyjnej. Jej prace mają własny, łatwo rozpoznawalny styl wypowiedzi tkackiej, wyważoną kolorystykę i odznaczają się wielką kulturą, czerpiąc wiele z tradycji przetworzonej na język współczesny.

Barbara Falkowska urodziła się w 1931 roku w Grodnie, obecnie mieszka i tworzy w Warszawie, zajmuje się tkaniną artystyczną. W latach 1950-56 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w Pracowni Tkaniny uzyskała pod kierunkiem prof. Eleonory Plutyńskiej. W latach 1962-63 była asystentką na Wydziale Architektury Wnętrz w macierzystej uczelni. Zajmowała się także pracą dydaktyczną za granicą i w kraju na zaproszenie ośrodków uniwersyteckich i szkół artystycznych z autorskim programem dydaktycznym m.in. w 1979 roku The Atlantic Society of Handeweavers – Halifax, Nowa Scotia; Pendleton Fabric Craft School – Sedona, Arizona; Arts Centem – Sedna, 1980 wykłady w The Rogal College of Art. w Londynie, a także w 1988/89 na Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Etnologii, wykłady w ramach Uniwersytetu Otwartego na temat Piękno.

Barbara Falkowska tak mówi o swojej pracy: Jest to pasjonująca przygoda; materailizowanie niematerialnego. Tłumaczenie na konkretny materiał tego, co we mnie niematerialne, a co uzbierało się przez wiele dni, wiele lat i teraz uzyska materialny kształt.

Prace Barbary Falkowskiej eksponowane były na kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą m. in. na następujących wystawach indywidualnych: w 1969 w Galerii Zachęta, w 1978 w Instytucie Kultury Polskiej w Sztokholmie, w 1981 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Lodzi, w 1980 w Instytucie Kultury Polskiej w Londynie, w 1989 w College of Art. and Design, Halifax.

Wystawa jest czynna od 18 kwietnia do 8 maja 2008 w Galerii 022

Spotkania z Barbarą Falkowską
Dom Artysty Plastyka
ul. Mazowieckiej 11a
Warszawa

Dodaj komentarz