• 2008-04-26

Piękne lata trzydzieste

24 kwietnia 2008 r. ukazała się książka Andrzeja Garlickiego Piękne lata trzydzieste. Czy możliwe jest zbudowanie wolnego państwa przy jednoczesnym ograniczaniu demokracji – wolności sejmu, niezawisłości sądów? Czemu służyły twierdza brzeska i Bereza Kartuska? Czy hasła sanacji były realizowane, czy pozostały tylko hasłami?

Od chwili, gdy w maju 1926 roku pełnia władzy znalazła się w rękach Józefa Piłsudskiego, rozpoczął się proces podporządkowywania dyktaturze, czy jak inni wolą, systemowi autorytarnemu, instytucji państwowych i samorządowych. Powoli, lecz konsekwentnie. Latem 1930 roku Piłsudski uznał, że konieczne jest przyspieszenie. Powodem było zaniepokojenie kryzysem światowym, który dotarł do Polski, konsolidacja lewicy i centrum w postaci Centrolewu oraz przekonanie, że trzeba zdobyć większość w sejmie. Lata trzydzieste to czas, w którym obóz rządzący wypełnia własnymi treściami wydmuszki instytucji demokratycznych. Owe przemiany to nie jedyny temat najnowszej książki Andrzeja Garlickiego, autor porusza także wątki obyczajowe – pojedynki, wystąpienia antysemickie na uczelniach. W tle wydarzeń pozostaje Piłsudski – marszałek, postać posągowa, ale niepozbawiona wad i słabości.

Andrzej Garlicki (ur. 1935) – historyk, publicysta, profesor w Instytucie Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkunastu książek, w tym obszernej, źródłowej biografii Józefa Piłsudskiego (trzy wydania i wydanie angielskie), monografii poświęconej Okrągłemu Stołowi (Karuzela, dwa wydania) oraz podręczników: Historia 1815-1939. Polska i świat, Historia 1939-2001. Polska i świat. W latach 19630-1981 kierował działem historycznym w tygodniku Kultura, od 1982r. w zespole tygodnika Polityka.

Oprawa twarda, 288 s.
ISBN: 978-83-7469-725-5
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Dodaj komentarz