Peintres Architectes w Pawilonie Wystawowym SARP w Warszawie

Od 29 kwietnia do 14 maja w Pawilonie Wystawowym SARP w Warszawie potrwa wystawa Peintres Architectes. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace dwudziestu pięciu polskich architektów mieszkających we Francji, urbanistów, wykładowców, budowniczych, laureatów konkursów międzynarodowych, twórców miast i dzielnic w tym kraju. Są oni również malarzami, rysownikami, rzeźbiarzami, fotografami.

W ostatnich kilkudziesięciu latach, Francja stała się drugą ojczyzną dla wielu polskich architektów poszukujących wolności i szans spełniania swych aspiracji zawodowych, których byli pozbawieni w PRL-u.  Boom budowlany we Francji przyciągnął w latach 60-tych architektów, głównie z Politechniki Warszawskiej i Gdańskiej. Pod koniec lat 80-tych stanowili tam blisko 400-osobową grupę zawodową.

Powstałe w 1977 roku Stowarzyszenie Architektów Polskich we Francji (SARPFR) z siedzibą w Paryżu, prócz statutowej działalności, od kilku lat wystawia prace swych członków. Dla Stanisława Fiszera, autora między innymi budynku Archiwów Państwowych w Paryżu i Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, to okazja by po raz drugi zaprezentować swe rysunki. Tylko ciekawy plastycznie rysunek ma szanse wygrania z rysunkiem komputerowym, podkreśla architekt który wszystkie swe projekty robi również w wersji odręcznej. Podobnie jak inni architekci swego pokolenia, stara się walczyć w swej codziennej pracy z tym co określa terrorem rysunku komputerowego i jego fałszywą precyzją, które zawładnęły dzisiejszym światem.

Wystawiane prace to przeważnie pejzaże jak u Edwarda Żółtowskiego, który szuka inspiracji w Bretanii, ale też abstrakcje, którą upodobał sobie Witold Zandfos. Równie różnorodna jest technika, obok akwareli, rysunku, jest i rzeźba Beaty Czapskiej, czy fotografie Krzysztofa Pruszkowskiego, jak również video-instalacje Bożeny Bieńkowskiej.  Ponadto zobaczymy prace: Marii Barbary Bernad-Nowaczyk, Elżbiety Brzęczkowskiej, Jana Brzozowskiego, Marii Collin, Serge’a Czerwińskiego, Anny Dec, Elżbiety Galińskiej, Jerzego Galińskiego, Grzegorza Jakubowskiego, Fabiana Karpińskiego, Krystyny Kuleszy, Anny Lechevalier, Artura Majki, Tomasza Marczewskiego, Andrzeja Mrowca, Jana Różalskiego, Wiktora Sigalina, Anny Taras-Zielińskiej i Andrzeja Wujka.

Wernisaż wystawy odbędzie się 29 kwietnia o godz. 18.00 w Pawilonie Wystawowym SARP w Warszawie, przy ul. Foksal 2.

Dodaj komentarz