Czarne charaktery Olafa Brzeskiego

Od 23 maja do 16 czerwca w galerii Szkła i Ceramiki BWA Wrocław potrwa wystawa Olafa Brzeski Czarne charaktery. Olaf Brzeski reprezentuje najmłodsze pokolenie artystów wrocławskich. W swoich obsesyjnych projektach łączy mroczną wyobraźnię z kunsztownymi efektami ulubionych materiałów: ceramiki i lateksu. Jego najnowsza wystawa rozwija interesujący artystę od dłuższego czasu wątek rozpadu świata, którego jedynym podmiotem był jeszcze nie tak dawno ludzki logos.

Brzeski przekształci przestrzeń galerii w pokój myśliwego, mroczne miejsce będące na poły gabinetem osobliwości i kolekcją trofeów. Na ścianach zawisną obiekty z czarnej ceramiki a podłogę pokryje trawiąca wszystko leśna ściółka.  W napisanym niedawno tekście Pan myśliwy, towarzyszącym wystawie pod tym samym tytułem, Brzeski formułuje przypowieść, która może być jednym z kluczy do tego ponurego fantastycznego wnętrza:

Biedny głupi skurwysyn, któremu się wydawało, że otaczającą go rzeczywistość można wykorzystać, ukształtować wedle jego woli, kontrolować i regulować. Panować nad naturą ludzi, zwierząt, rzeczy. Generalnie zaprowadzić porządek. Ale natura rzeczy jest niezmienna i ma swoje własne interesy do załatwienia … i kiedy chciał wyjść i zabrać się do dzieła, okazało się, że jego leśni przyjaciele zakopali jego strzelbę w lesie a miejsce to nakryli gałęziami. Jego szkolone myśliwskie psy uciekły nocą do sąsiada zagryzać śpiące kury i kulawe koty. Jego trofea ożyły a pokój zajął las. Z czasem jego zakopana w lesie strzelba zamieniła się w kawałek kości. (Olaf Brzeski, 2007)

Wernisaż: 23.05 o godz. 18.00
Galeria Szkła i Ceramiki
ul. Kościuszki 9/10
Wrocław

Dodaj komentarz