• 2008-04-23

Innuendo w Art Agenda

Od 25 kwietnia w 2008 r., w galerii Art Agenda Nova w Krakowie można oglądać wystawę prac Mikołaja Małka Innuendo. Tytułowe Innuendo (łac.) oznacza mglistą aluzję do czegoś, insynuację, ukrytą przymówkę, zamaskowaną wycieczkę osobistą, stanowić może swoiste explicite twórczości młodego malarza, który choć używa różnych środków formalnych, przede wszystkim skupiony jest na oddaniu określonej atmosfery, nastroju, stanu ducha. W tym celu unika dosłowności i jednoznaczności budując pełną niedopowiedzeń narrację.

Malarstwo Mikołaja Małka prezentuje twórczość, która nie epatuje agresywnością użytych środków wyrazu, nie prowokuje do natychmiastowej reakcji. Jego obrazy są subtelne, wyważone wręcz przesycone melancholią tym samym skłaniają do kontemplacji i wyciszenia. Stałym elementem prac jest człowiek. Autor chętnie wykorzystuje ten motyw w przedstawieniach figuralnych, niekiedy w schematycznej formie pojawia się on w malarstwie abstrakcyjnym.

Pomimo odwołań do rzeczywistości artysta dekonstruuje jej obraz, dokonuje eliminacji, fragmentaryzacji, rezygnuje z literalnego odwzorowania określonego elementu. Tropem dla takiego postępowania może być cytowany przez młodego twórcę fragment książki Italo Calvino Jeśli zimową nocą podróżny:

Idę Wielkim Prospektem naszego miasta i wymazuję w myśli te elementy, których postanowiłem nie brać pod uwagę. Przechodzę obok gmachu jakiegoś ministerstwa o przeładowanej fasadzie, dostrzegam kariatydy, kolumny, plinty, gzymsy, metopy i odczuwam potrzebę, aby sprowadzić tę fasadę do gładkiej, pionowej powierzchni, do szklanej, matowej płyty, do przegrody, która ograniczy przestrzeń, sama nie rzucając się w oczy. Lecz gmach ten, nawet tak uproszczony, nadal mnie przytłacza, pozbawia mnie tchu. Postanawiam usunąć go całkowicie. Na jego miejscu z nagiej ziemi wyrasta mleczne niebo. W ten sam sposób wymazuję pięć innych ministerstw, trzy banki i dwa wieżowce wielkich spółek handlowych. Świat jest tak skomplikowany, że po to, aby się rozeznać, trzeba przerzedzać, wciąż przerzedzać.

Mikołaj Małek, ur. w 1983 r. w Żyrardowie, mieszka i pracuje w Krakowie. Student IV roku Wydziału Malarstwa w pracowni prof. Leszka Misiaka.
Wystawy:
2008 – Wystawa z cyklu Mistrz i uczniowie, wystawa zbiorowa pracowni prof. Leszka Misiaka, Tarnowskie Góry

Wernisaż: 25 kwietnia 2008, godz. 18.00
art agenda nova
ul. Kochanowskiego10
Kraków

Dodaj komentarz