• 2008-04-23

Dowód w reżyserii Andrzeja Seweryna

W dwa tygodnie po premierze, 26 kwietnia o godz. 20.00 oraz 27 kwietnia o godz. 17.00 i 20.00, w Teatrze Rozrywki w Chorzowie będzie można zobaczyć najnowszy spektakl Teatru Polonia z Warszawy Dowód w reżyserii Andrzeja Seweryna.

Reżyser powstałego w 2005 r. amerykańskiego filmu pod tym samym tytułem, John Madden, tak mówi o scenariuszu Davida Auburna: Tekst jest świetny, jego krajobraz emocjonalny intensywny, głębokie i dokładnie zarysowane postacie, historia jest pozornie prosta ale też pełna tajemnic. Mówi o uczuciach ludzkich z bardzo bliska. Naturalizm, subiektywność, retrospekcje, zagadka.

Sztuka opowiada o dwóch siostrach, których ojciec — genialny matematyk — cierpi na schizofrenię. Jedna z córek, Catherine zdecydowała się poświęcić mu wszystko: swój talent, studia, dla niego odcięła się od świata. Mamy tu też pełną niewiadomych historię pewnego dowodu matematycznego.

Poza intrygującą fabuła, niewątpliwym atutem spektaklu jest obsada, a przede wszystkim spotkanie Marii Seweryn i Andrzeja Seweryna na scenie.
Maria Seweryn nie ukrywa, że praca z ojcem jest dla fantastycznym wyzwaniem. — Czuję ogromną presję, odpowiedzialność — mówi. — Ale dominującym uczuciem jest radość z tego, że przygotowujemy wspólnie spektakl, tu, w Teatrze Polonia, u mojej mamy i wszyscy gramy do jednej bramki. Dzięki pracy z ojcem próbuję nowych rzeczy, odkrywam takie zakamarki samej siebie, których dotąd nie znałam. Poza tym, nigdy dotąd nie spędzaliśmy z ojcem z tyle czasu razem, tak intensywnie. Poznajemy się na nowo.

przekład: Hanna Szczerkowska
muzyka: Antoni Łazarkiewicz
reżyseria: Andrzej Seweryn
scenografia: Maciej Putowski, Magdalena Maciejewska
występują: Andrzej Seweryn, Maria Seweryn, Joanna Trzepiecińska i Łukasz Simlat

Teatr Rozrywki
ul. M. Konopnickiej 1
Chorzów

Dodaj komentarz