• 2008-04-23

10. Kino na Granicy

29 kwietnia rozpocznie się przegląd filmowy 10. Kino na Granicy, który potrwa do 5 maja. Kino na Granicy to cykliczna impreza odbywająca się rokrocznie wiosną w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Na program Kina na Granicy składają się nie tylko filmy, ale i liczne koncerty oraz spotkania. Repertuar filmowy wypełniają przeglądy retrospektywne twórczości wybitnych, nierzadko zapomnianych czy funkcjonujących gdzieś na marginesie twórców z Polski, Czech i Słowacji, cykle tematyczne i zdecydowanie najpełniejsze prezentacje bieżącej produkcji tych trzech kinematografii.

Plakat (źródło: materiały prasowe)

Plakat (źródło: materiały prasowe)

W trakcie pierwszej edycji Kina na Granicy pokazanych zostało 11 filmów, edycja dziewiąta to już ponad 70 filmów. Stale rośnie także liczba widzów. Nie zmienia się jedno – niepowtarzalny klimat Przeglądu.

Podczas tegorocznej edycji będzie można zobaczyć takie filmy, jak m.in.:
Pętla
, reż. Wojciech Jerzy Has
Hoří, má panenko!
Reż. Miloš Forman
Żółty szalik, reż. Janusz Morgenstern
Pora umierać, reż. Dorota Kędzierzawska
Austeria, reż. Jerzy Kawalerowicz
Kobieta samotna, reż. Agnieszka Holland
Karamazovi, reż. Petr Zelenka
Śmierć z ludzką twarzą, reż. Marcin Koszałka
Wojownik, reż. Jacek Bławut
Perła w koronie, reż. Kazimierz Kutz
Medvídek, reż. Jan Hřebejk
Skřivánci na niti, reż. Jiří Menzel

Festiwalowi toarzyszyć będą liczne imprezy, m.in. koncerty Cooloperation, Tomáš Kočko & Orchestr, The Bombers oraz wystawa i spotkaniez Alois Nebel.

Projekcje filmowe oraz imprezy towarzyszące będą odbywały się w: Kino Central, Český Těšín, ul. Štefánikova 27; Kino Piast, Cieszyn, ul. Ratuszowa 1; Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości, Cieszyn, ul. Zamkowa 3; Teatr im. Adama Mickiewicza, Cieszyn, pl. Teatralny 1; Galeria Szara, Cieszyn, ul. Srebrna 1, Kulturní a společenské středisko Střelnice, Český Těšín, ul. Střelniční 1

Dodaj komentarz