Norwid – Herbert. Inspiracje Śródziemnomorskie

25 kwietnia 2008 r., o godz. 13.00 na Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie nastąpi uroczyste otwarcie wystawy Norwid – Herbert. Inspiracje Śródziemnomorskie. Wystawa została przygotowana w ramach cyklu Pokaz Skarbu i jest jednym z głównych przedsięwzięć przygotowanych w Roku Zbigniewa Herberta.

Wystawa po raz pierwszy zestawia znajdujące się w zbiorach Biblioteki  Narodowej rysunki Cypriana Norwida i Zbigniewa Herberta. Nieznane dotąd szerzej prace obu poetów odzwierciedlają ich zbieżne fascynacje archeologią starożytnej Grecji i Rzymu. Powstawały one podczas licznych podróży Norwida i Herberta śladami antyku, w czasie których nie rozstawali się oni z podręcznymi szkicownikami. Rysunki były dla nich swego rodzaju notesem podróżnym. Dla obu poetów szkicowanie, rysowanie, studiowanie rzeczy z ołówkiem czy – jak w przypadku Herberta – długopisem czy flamastrem, stanowiło drogę do poznania obrazu, sceny, czy postaci. Należy jednak zauważyć, że  Norwid, doskonalący się przez wiele lat w rysunku, traktował swoje szkice jako coś więcej niż tylko materiał pomocniczy. Herbert zaś rysował przede wszystkim, aby zobaczyć i zapamiętać – rysował dla siebie. Chciał zbliżyć się do podziwianego przedmiotu, poznać jego istotę, zrozumieć jego piękno. Rysunek zjawiał się, gdy słowo nie było jeszcze gotowe. Dla Norwida szkice były dziełem samoistnym. Herbert traktował je raczej jako ćwiczenie oka, wstęp do pisania, narzędzie w warsztacie twórcy.

Ekspozycja w sposób nowoczesny i multimedialny wprowadza zwiedzających w świat śródziemnomorskich inspiracji. Głównym motywem scenograficznym jest mityczny Pegaz, który stał się dla autorów wystawy inspiracją, zaczerpniętą z rysunków Norwida i eseju Herberta znajdującego się w tomie Król mrówek. Esej można będzie usłyszeć na wystawie w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza.

Po raz ostatni ekspozycja zostanie udostępniona publiczności podczas Nocy Muzeów z 17 na 18 maja 2008.

Dodaj komentarz