• 2008-04-21

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2008

W drugi weekend maja (9-11) w Krakowie odbędzie się uroczyste otwarcie VI edycji festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie 2008. Festiwal jest niepowtarzalną okazją aby zobaczyć ponad czterdziestu znakomitych wystaw w jednym mieście.

Logo (źródło: materiały prasowe)

Logo (źródło: materiały prasowe)

Jeden z największych w Polsce i najdynamiczniej rozwijających się w Europie festiwali fotografii Miesiąc Fotografii w Krakowie rozpocznie się już 6 maja. Na widzów czekać będą wystawy zorganizowane w najlepszych krakowskich galeriach, ale także w zaadaptowanych przestrzeniach industrialnych, kawiarniach, mieszkaniach prywatnych. Nie wolno przegapić też wydarzeń towarzyszących: pokazów filmów i slajdów, warsztatów, wykładów i spotkań z artystami.

Motywem przewodnim tematycznej części programu głównego będzie Młodość. W Krakowie pokazane zostaną projekty odnoszące się do aktualnych zjawisk związanych z tym pojęciem: wpływ techniki i medycyny, dążącej do maksymalnego przedłużenia życia ludzi stawia młodość w nowym świetle – aktywne życie człowieka zostaje sprowadzone do tego relatywnie krótkiego okresu. Prace Glena E. Friedmana, Karen Brett, Lauren Greenfield czy Michaela Janga to tylko cześć z osiemnastu wystaw. Prezentacje swojego ulicznego projektu będzie też miał znany i kontrowersyjny JR.

Drugi blok wystaw to prezentacja jednego kraju, gościa specjalnego Festiwalu. Organizatorzy przewrotnie postawili na … Polskę. Nareszcie pojawia się wiec szansa na podjęcie próby oceny pozycji współczesnej fotografii polskiej na arenie międzynarodowej oraz przybliżenie rodzimej i zagranicznej publiczności mniej znanych, a często znakomitych, artystów z naszego kraju. Program Polski obejmie kilka spektakularnych wystaw zbiorowych: Fotografia Polska XX wieku (kurator: Wojciech Prażmowski), Wenus Polska 2008 (kurator: Adam Mazur) oraz Antologia multimedialna fotografii polskiej po 2000 roku (kurator: Krzysztof Miękus). Jako wielkie wydarzenia artystyczne zapowiadają się indywidualne wystawy monograficzne Zofii Rydet Zapis socjologiczny oraz zdjęcia odnalezione Stefanii Gurdowej.

Listę wystaw uzupełni ponad dwadzieścia prezentacji w ramach festiwalu off. Tradycyjnie ta część skierowana jest do młodych, także początkujących, twórców. Wystawy odbywają się w świetnie przygotowanych do działalności ekspozycyjnej krakowskich pubach i kawiarniach oraz wybranych galeriach.

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2008
Wystawy czynne: 6-31 maja 2008
Uroczyste otwarcie: 9 maja, godz. 18:00, Galeria Starmach
Kraków

Dodaj komentarz