• 2008-04-21

Fotografie Krzysztofa Millera

W dniach 18-24 kwietnia na dziedzińcu budynku Metropolitan w Warszawie można oglądać wystawę zdjęć Krzysztofa Millera z okazji Światowego Dnia Chorych na Hemofilię obchodzonego 17 kwietnia. Zdjęcia zostaną przeniesione na Krakowskie Przedmieście, przed bramę Uniwersytetu Warszawskiego. Będą tam dostępne w dniach od 25 kwietnia do 4 maja.

Fotografie Krzysztofa Millera przedstawiają codzienne życie chorych – ich pasje, marzenia, obowiązki w domu i w pracy. Zdjęcia są opowieścią o ludziach, którzy mimo zmagań z ciężką chorobą, starają się cieszyć każdym dniem.

Bohaterami wystawy jest trzynastu chłopców i mężczyzn chorych na hemofilię. Pochodzą oni z różnych stron Polski, wykonują różne zawody, mają inne zainteresowania. Wszystkich łączy ciężka choroba i nadzieja na lepszą przyszłość. Każdy z nich wierzy, że podniesienie standardów leczenia choroby w Polsce pozwoli im normalnie żyć.

Krzysztof Miller, autor wystawy, podkreśla ogromny optymizm, jakim mimo przeciwności losu emanują uwiecznione na zdjęciach osoby: Poznałem wspaniałych ludzi: dwóch pięcioletnich Jaśków, z których jeden uwielbia tańczyć, a drugi jest mistrzem szachowym, Michała, który obecnie jest bez pracy i marzy o założeniu gospodarstwa agroturystycznego. W Częstochowie spotkałem Tomka, któremu pasja do tai – chi pozwala zapomnieć o problemach związanych z chorobą – mówi fotograf. I dodaje: – Chciałbym podziękować bohaterom zdjęć za życzliwe przyjęcie. Mam nadzieję, że zostawiłem w ich domach cząstkę siebie. Oni mogą być pewni, że cząstka ich pozostała w moim sercu.

Hemofilia jest skazą krwotoczną, która polega na niedoborze lub braku jednego z czynników krzepnięcia krwi. Chorują na nią wyłącznie chłopcy. Jej najczęstszym objawem są niezwykle bolesne wylewy do stawów, które powodują ich nieodwracalne zniszczenie. W ich wyniku, chorzy stają się inwalidami – nie mogą się normalnie poruszać ani wykonywać prostych, codziennych czynności. Jedyną szansą dla pacjentów w Polsce jest wprowadzenie nowoczesnego leczenia polegającego na stosowaniu profilaktyki u dzieci, a także podawaniu nieprodukowanych z krwi, całkowicie bezpiecznych leków rekombinowanych. Takie leczenie jest standardem w większości krajów europejskich.

Zdjęcia będą prezentowane w Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku i Krakowie.

Dodaj komentarz