• 2008-04-19

V Międzynarodowy Festiwal Animacji ReAnimacja

V Międzynarodowy Festiwal Animacji ReAnimacja rozpocznie się 25 i potrwa do 27 kwietnia w Kinie Charlie w Łodzi. Podczas festiwalu będzie można wziąć udział w wystawach i warsztatach.

Wystawa Nukufilm (źródło: materiały prasowe)

Wystawa Nukufilm (źródło: materiały prasowe)

25 kwietnia o godz. 20.30, Jeż Jerzy
Jeż Jerzy, produkcja studia filmowego Paisa Films, jest ekranizacją popularnego komiksu, od 13 lat stanowiącego fenomen polskiej popkultury. Opowiadający o przygodach zdystansowanego do świata, żyjącego pomiędzy ludźmi jeża komiks autorstwa Rafała Skarżyckiego i Tomasza Leśniaka był wielokrotnie cytowany, omawiany i chwalony na łamach najpopularniejszych pism opiniotwórczych – a nawet katolickiego miesięcznika społeczno – kulturalnego Znak.

Powstający obecnie z dużym rozmachem pełnometrażowy film animowany łączy dowcipną, wartką akcję z satyrą na temat paradoksów współczesnego świata. W produkcję, poza autorami komiksu, zaangażowani są cenieni autorzy komiksów (Olaf Ciszak i Kamil Kurt Kochański) i reżyserzy filmów animowanych (Kuba Tarkowski i Wojtek Wawszczyk). Film powstaje w technice komputerowej animacji wycinankowej. Głosy podłożą znani aktorzy i piosenkarze; muzykę skomponuje Budyń z zespołu Pogodno.

Pierwszy dzień festiwalu to również wystawa fotografii Ryszarda Horowitza
Ryszard Horowitz jest jednym z najmłodszych uratowanych więźniów Oświęcimia. Studiował w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych, potem zaś na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Moment jego debiutu artystycznego przypadł na czas odwilży w 1956 roku. Kraków stał się nagle centrum awangardowego malarstwa, sztuki teatru i filmu. Poznawał i fascynował się amerykańską fotografią i jej zadziwiającymi zastosowaniami w komunikacji. W 1967 roku otworzył własne studio fotograficzne co było początkiem realizacji wielkiej pasji, jaką stała się dlań fotografia. Od tamtego czasu jego prace pokazywane były i zyskały sobie uznanie na całym świecie. W 1983 roku uznano go Amerykańskim Fotografikiem Roku. Ryszard Horowitz jest jurorem tegorocznego konkursu MFA ReAnimacja.

Odbędzie się wystawa lalek estońskiego studia Nukufilm oraz warsztaty Cyfrowa kompozycja i obróbka obrazu filmowego i animacji – Tematem warsztatu będzie użycie specjalistycznych narzędzi do kompozycji warstw obrazu, zarówno na potrzeby animacji jak i efektów specjalnych w filmie animowanym i fabularnym. Zaprezentowane zostaną techniki i narzędzia pozwalające zarówno stworzyć artystyczne wizje, jak i zaawansowane metody mające perfekcyjnie łączyć animację i efekty specjalne w świat obrazu filmowego na cele technologii 2/4K.

W programie festiwalu również seminarium ilustrowane fragmentami filmów: Produkcja filmu animowanego bez szczegółowego planowania oraz wykład z elementami prezentacji multimedialnej, ilustrowany fragmentami filmowymi, poświęcony historii japońskiej animacji (na przykładzie twórczości Osamu Tezuki). Celem wykładu jest przybliżenie fenomenu japońskiej animacji, obalenie funkcjonujących na jej temat stereotypów oraz prezentacja współczesnych dokonań. Słuchacze zapoznają się z kulturowymi początkami japońskiej sztuki komiksu i animacji oraz z odniesieniami anime do amerykańskiej kultury popularnej – dr Agnieszka Kamrowska (medioznawca, wykładowca na kierunku Kulturoznawstwo WSHE).

V Międzynarodowy Festiwal Animacji ReAnimacja, Łódź

Dodaj komentarz