• 2008-04-19

Opowiem ci bajkę… Polskie baśnie, legendy i podania w sztuce

Od 18 kwietnia do 29 czerwca 2008 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach potrwa edukacyjna wystawa łącząca literaturę i sztuki plastyczne. Legenda o Piaście, smoku wawelskim czy Świteziance to kilka z prezentowanych motywów. Zobaczymy je na pracach m.in. Jacka Malczewskiego, Jana Matejki Leona Wyczółkowskiego oraz Witolda Pruszkowskiego.

fot. Leon Wyczółkowski, Giewont w śniegu, wł. Muzeum Śląskie w Katowicach (źródło: materiały prasowe)

fot. Leon Wyczółkowski, Giewont w śniegu, wł. Muzeum Śląskie w Katowicach (źródło: materiały prasowe)

Zapewne nie tylko w Polsce od jakiegoś czasu obserwujemy zjawisko wypierania baśni rodzimej przez motywy – nazwijmy je – ogólnoświatowe. Małe, kolorowe, efektownie wydane książeczki zawierają tematy powszechnie znane. Są to zazwyczaj skrócone, spłycone, wręcz okaleczone wersje bajek Charles’a Perrault, braci Grimm lub późniejszych utworów literackich. Jest Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna, Pinokio i Kubuś Puchatek. Podobnie film, głównie animowany, promuje teksty klasyczne, od Królewny Śnieżki po Shrecka.

 

Ekspozycja przypomina polskie baśnie ludowe i literackie oraz sposób w jaki inspirowały artystów od XVIII do XX wieku. W opowiadaniu bajek pomoże kilkadziesiąt dzieł: grafik, rysunków, obrazów i rzeźb inspirowanych ich tematyką. Ich twórcy to m.in. znani polscy artyści: Jan Matejko, Leon Wyczółkowski, Witold Pruszkowski i wielu innych.

Muzeum Śląskie w Katowicach

Dodaj komentarz