• 2008-04-19

Intymne oświetlenie – Łukasza Korolkiewicza

29 kwietnia 2008r., odbędzie się wernisaż wystawy Łukasza Korolkiewicza Intymne oświetlenie. Wystawa zostanie otwarta w toruńskiej Galerii Sztuki Wozownia i potrwa do 25 maja.

Łukasz Krolokiewicz, ALter (źródło: materiały prasowe)

Łukasz Krolokiewicz, ALter (źródło: materiały prasowe)

Malarstwo Korolkiewicza, ze względu na posiłkowanie się artysty w procesie twórczym fotograficznymi  diapozytywami (artysta stosuje je do dziś), uznawane jest za hiperrealistyczne. W rzeczywistości wymyka się jednak klasyfikacjom. Przepełnione odniesieniami do historii malarstwa, prowokuje do tropienia źródeł afiliacji. Trudno jednak zdefiniować charakter owych nawiązań, tak jak i precyzyjnie określić sam ich przedmiot. Pozornie oczywisty mimetyzm obrazów Korolkiewicza – odnoszących się bezpośrednio do obrazu fotograficznego, nie zaś realnych obiektów – również pozostaje kwestią niejednoznaczną.

Łukasz Korolkiewicz urodził się w 1948 roku w Warszawie. W 1971 uzyskał dyplom w pracowni malarstwa prof. Stefana Gierowskiego w warszawskiej, gdzie obecnie jako profesor sam prowadzi pracownię malarstwa Współtworzył grupę Śmietanka wraz z m.in. z Ewą Kuryluk i Andrzejem Bielawskim. W 1987 wyjechał do Stanów Zjednoczonych na roczne stypendium Information Agency i pracował w kolonii artystycznej Sweet Briar – Virginia Center for the Creative Arts, a w 1991 został stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej. Laureat nagrody Komitetu Kultury Niezależnej Solidarność (1983) oraz nagrody im. Jana Cybisa (1991).

Wystawa w Wozowni obejmuje prace z różnych okresów twórczości (z wcześniejszych m.in. Dom z 1987, Alter z 1996 czy Dziewczynki z 1998), przede wszystkim jednak prace powstałe po 2000 roku, w tym najnowsze – tytułowe Intymne oświetlenie z 2007 czy Różowy pokój z 2008 roku.

Galeria Sztuki WOZOWNIA
ul. Ducha Św. 6, Toruń

Dodaj komentarz