• 2008-04-18

Ikony w BWA – prace Ewy Harabasz

Od 25 kwietnia do 18 maja 2008 r., w Galerii Bielskiej BWA – Bielsko Biała można będzie oglądać obrazy Ewy Harabasz. Pierwowzorem dla postaci i scen w najnowszych obrazach Ewy Harabasz są fotografie prasowe – zdjęcia, które w milionowych nakładach, jako kolejny news w New York Times lub innej wysokonakładowej gazecie, obiegały cały świat.

Ewa Harabasz, Ikony (źródło: materiały prasowe)

Ewa Harabasz, Ikony (źródło: materiały prasowe)

Ikony, to obrazy przedstawiające niewinne ofiary współczesnych tragicznych wydarzeń, w których na wizualne klisze z mass mediów nakładają się inspiracje religijną sztuką ikon i gotyckiego malarstwa. Sceny i postaci z fotografii prasowych ilustrujących doniesienia o kolejnych kataklizmach, wojnach i atakach terrorystycznych, powodziach i huraganach, artystka kadruje, powiększa, podmalowuje i umieszcza na złotym tle, które posiada symboliczne implikacje sięgające do duchowych odniesień w złoceniach bizantyjskich ikon czy wczesnośredniowiecznych przedstawieniach religijnych. Za sprawą symbolicznego potencjału złota przenosi je w pozaczasowy, spirytualny wymiar.

Prace Ewy Harabasz nieodparcie wywołują skojarzenia z ikonografią chrześcijańską: kobiety w chustach, z dziećmi na rękach, opłakujące, w roli przypisanej im wielowiekową tradycją. Cierpiące matki, Marie, Madonny.
Ewa Harabasz urodziła się w 1957 roku w Częstochowie. W latach 80. pracowała jako konserwator zabytków w Polsce i we Włoszech (Rzym). W Stanach Zjednoczonych studiowała w College for Creative Sudies of Art and Design uzyskując dyplom Wayne State University w Detroit. Pracowała jako nauczyciel akademicki na kilku amerykańskich uczelniach. Ma na koncie kilka wystaw indywidualnych; uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych. Obecnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku, jest wykładowcą Cornell University.

Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11
Bielsko-Biała

 

Dodaj komentarz