• 2008-04-17

Noise is nice – czyli wieczór szumów

We wtorkowy wieczór, 22 kwietnia 2008 r., o godz. 20.00 w Galerii Laboratorium w Warszawie odbędzie się wieczór szumów. Noise is nice to wyjątkowe spotkanie czterech niezwykle zasłużonych i pionierskich artystów z kręgu noise: Word as Will: Zbigniew Karkowski i Tetsuo Furudate (Polska/Japonia), To Live and Shave in L.A (aka Tlasila) (USA/Węgry/Belgia), Sudden Infant (Joke Lanz) (Szwajcaria/Niemcy).

Organizatorzy tego niezwykłego spotkania gwarantują jakość doznań, interdyscyplinarność i performerski charakter wystąpień. Noise jako estetyka totalna, jako najpełniejsza i pozbawiona ograniczeń wypowiedź muzyczna. Noise jako karkołomne przeżycie i jako dobra zabawa. Kataraktyczną noisową nawałnicę Karkowskiego i Furudate złagodzić tego wieczoru powinny performance Joke`a Lanza’aka Sudden Infant oraz przewrotne, dadaistyczne kpiarstwo kolektywu To Live And Shave in L.A.

Word As Will (Zbigniew Karkowski i Tetsuo Furudate) Zbigniew Karkowski – kompozytor, improwizator, eksperymentator, muzyk elektroniczny. Powiązany ze sceną, która na nowo definiuje pojęcie eksperymentu i progresywności; artystami, których twórczość dla jednych jest trudnym do zniesienia hałasem, podczas gdy dla samego Karkowskiego stanowi kontynuację dzieła dawnych akademickich mistrzów: Stockhausena, Xenakisa, Cage’a, czy Schaeffera.

Tetsuo Furudate karierę rozpoczynał w 1981 jako autor eksperymentalnych filmów i video artu. Wraz z takimi artystami jak Merzbow jest węzłową postacią japońskiej sceny noise. W 2001 wystawia w Berlinie noise operę Othello oraz kolejne noisowe spektakle uhonorowane nagrodami Blue Bridge Drezdeńskiego Centrum Muzyki Współczesnej oraz berlińskiej Akademie der Künste.

To Live And Shave In L.A. (aka Tlasila) to międzynarodowy kolektyw muzyczny założony w Miami Beach (Floryda) w 1991 przez Tom’a Smith’a, m.in. członka legendarnej grupy Johna Spencera – Pussy Galore (1985) oraz wcześniejszych dada formacji Boat Of oraz Peach of Immortality funkcjonujących w USA na przełomie lat 70. i 80. Grupa początkowo tworzona przez weteranów alternatywnej sceny Florydy (Frank Rat Bastard Falestra, Ben Wolcott, Tom Smith) z czasem rozwinęła się do blisko 20-osobowej orkiestry występującej w różnorakiej konfiguracji.

Sudden Infant (Joke Lanz) Szwajcar z Bazylei, mieszkający obecnie w Berlinie. Tworzy na polu muzyki eksperymentalnej i wolnej improwizacji. Jego główne inspiracje to dada, punk, fluxus i akcjonizm wiedeński. Joke Lanz w ciągu ponad swej 20-letniej działalności odbył trasy i koncerty w całej Europie, USA, Japonii, na Tajwanie.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2
Warszawa

Dodaj komentarz