• 2008-04-17

Mit środka Europy: Jarmark cudów

W dniach od 4 do 9 maja 2008 r., w Krakowie i Nowym Sączu pokazane zostaną spektakle Teatru Mumerus oraz Teatru PiDivadlo z Pragi w ramach międzynarodowego projektu: Mit środka Europy: Jarmark cudów. Projekt jest kontynuacją działań rozpoczętych w roku 2006, kiedy Teatr Mumerus wspólnie z praskim teatrem PiDivadlo zrealizował w Krakowie i Pradze wspólny projekt pod nazwą Mir środka Europy: Dr K. kontra Golem.

Podobnie jak w poprzednim, autorzy nawiązują w nim do wspólnego dziedzictwa Europy Środkowej. Jednak tym razem podstawowym tematem projektu jest jarmark – miejsce, gdzie prezentuje się różne magiczne przedmioty, czary i remedia, a także na którym występują wędrowni kuglarze i szarlatani, jak również pątnicy, dziadowie i żebracy. Jarmark to także miejsce, gdzie po raz pierwszy doktor Faust prezentował swe tajemnicze sztuki.

Teatr PiDivadlo (źródło: materiały prasowe)

Teatr PiDivadlo (źródło: materiały prasowe)

W ramach projektu Teatr Pi z Pragi przedstawi spektakl Johannes Doctor Faust czyli jarmarczną wersję przygód doktora Fausta zrealizowaną w konwencji teatru lalek (niedziela, 4 maja, godz. 19:00, Teatr Zależny) a Teatr Mumerus spektakl Cyrki i ceremonie inspirowany malarstwem Witolda Wojtkiewicza, a nawiązującym również do tradycji cyrków i jarmarków (poniedziałek, 5 maja, godz. 19:00, Teatr Zależny).

Podstawowym zaś elementem projektu będzie wspólny, plenerowy spektakl Teatru Mumerus i Teatru Pi pt. Jarmark cudów, który zaprezentowany zostanie dwukrotnie: w Nowym Sączu, w zabytkowej scenerii Miasteczka Galicyjskiego (czwartek, 8 maja godz. 18) i w ogrodach Willi Decjusza w Krakowie (piątek 9, godz. 19). W spektaklu tym- poza aktorami obu teatrów wezmą również udział studenci Wyższej Szkoły Aktorskiej z Pragi, członkowie Studia Teatru Mumerus, a także zespół muzyczny.

Kontynuacją projektu Mit środka Europy będzie premiera plenerowego spektaklu Teatru Mumerus Jarmark cudów, która odbędzie się w czerwcu 2008 na dziedzińcu Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

Teatr Zależny, Kraków, ul. Kanonicza 1
Nowy Sącz – Miasteczko Galicyjskie, ul. Lwowska

Dodaj komentarz