• 2008-04-17

Fotografie – Carlos Saura

Od 20 kwietnia do 15 maja 2008 r., w warszawskiej Królikarni potrwa wystawa niezwykłych zdjęć Carlosa Saury – największego twórcy kina hiszpańskiego. Carlos Saura jest twórcą kilkudziesięciu obrazów filmowych, w tym niezapomnianych filmów muzycznych takich, jak: Carmen, Flamenco, Tango oraz ostatni jego obraz Iberia. Twórczość Saury wielokrotnie była honorowana licznymi nagrodami, najważniejsze to: Nagroda Specjalna Jury (1974) i Grand Prix (1977) w Cannes, Złoty Niedźwiedź na Festiwalu Filmowym w Berlinie (1981), Nagroda Specjalna za reżyserię filmową oraz wyjątkową wrażliwość wizualną na Festiwalu Filmowym Camerimage (1998), a także Europejska Nagroda Filmowa za dorobek filmowy (2004).

Carlos Saura. Autoportret. Własność Carlos Saura/Círculo del Arte (źródło: materiały prasowe)

Carlos Saura. Autoportret. Własność Carlos Saura/Círculo del Arte (źródło: materiały prasowe)

Fotografią Carlos Saura interesuje się od wczesnej młodości. Pierwsze obrazki zrobił aparatem fotograficznym swojego ojca jako dziecko. Miał zaledwie 15 lat, kiedy powstały jego pierwsze poważne fotografie i 18, kiedy zaczął pracować jako zawodowy fotograf. W 1951 roku jego prace pokazane zostały na indywidualnej wystawie w Królewskim Towarzystwie Fotograficznym w Madrycie. W 1952 r. wstąpił do Instituto de Investigaciones y Experiencias Cinematográficas w Madrycie i zaczął tworzyć pierwsze filmowe dokumenty. Tym samym uwalnia zatrzymywany do tej pory na fotografii ruch za sprawą taśmy filmowej.

Na wystawie w Królikarni pokazanych zostanie 99 czarno-białych zdjęć – wybór prac z trzech ważnych cykli fotograficznych: España años 50, El Rastro i Flamenco, a także portrety m.in. Luisa Buñuela, Paco de Lucii, Antonia Saury – brata reżysera, rodziny i przyjaciół oraz autoportrety. Fotografie powstawały na przestrzeni ponad 40 lat, od lat 50. do 90. W Polsce prezentowane będą po raz pierwszy.

Królikarnia
Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie

Dodaj komentarz