• 2008-04-16

Wincenty Dunikowski-Duniko – retrospektywa

18 kwietnia o godzinie 18.00 w Galerii Bielskiej BWA (Bielsko-Biała) zostanie otwarta retrospektywna wystawa dzieł Wincentego Dunikowskiego-Duniko, artysty reprezentowanego przez krakowską Galerię Foto-Medium-Art.

Wincenty Dunikowski-Duniko (źródło: materiały prasowe)

Wincenty Dunikowski-Duniko (źródło: materiały prasowe)

Bielska retrospektywa prac Wincentego Dunikowskiego-Duniko ukazuje problemy, które artysta rozwiązuje od końca lat 60. XX wieku do dzisiaj. Źródło koncepcji sztuki i postawy artystycznej Duniko tkwią w późnym okresie sztuki konceptualnej i przełomie postkonceptualnym. Zagadnienia badania medium kreacji artystycznej, odpowiedniości reprezentacji względem rzeczywistości, notacja efemerycznych procesów, ambiwalentny i pragmatyczny dobór języka kreacji są wzbogacone o atrakcyjny gestyczny sztafaż. Ciągła zmiana – a zarazem długo kontynuowane cykle, sekwencyjność kreacji, obecność czasu w refleksji artystycznej, rozpuszczenie sztuki w przestrzeni codzienności czy ironiczna kontestacja tradycyjnych wartości artystycznych, to kilka najbardziej czytelnych wyróżników wielowymiarowej działalności artysty.

Wincenty Dunikowski-Duniko (źródło: materiały prasowe)

Wincenty Dunikowski-Duniko (źródło: materiały prasowe)

Interdyscyplinarną działalność artysty można podzielić na dwa obszary. W pierwszym koncentruje się na problemie rozwoju formy, integrując niemal wszystkie sposoby realizacji – crossover było jego praktyką artystyczną na długo zanim powstał ten termin. Lejtmotywem artysty jest slogan I am always changing (1972) i rozbudowana teoria Siła koncepcji – Energia sztuki (1972/3). Drugi obszar związany jest z poszerzeniem pojęcia sztuki. Intelektualnym poszukiwaniom zazwyczaj towarzyszą syndromy buntu, które wyrażają się w manifeście to be is to be against (1972) – określano go anarchistą bez powodu. Artysta definiuje swoją działalność jako osobistą reakcję na stan świadomości kultury.

Prace Wincentego Dunikowskiego-Duniko znajdują się w kolekcjach polskich i zagranicznych, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Nationalgalerie w Berlinie, Schering Kunstverein w Berlinie, Bank of America w San Francisco, Moderna Galerija w Ljubljanie, Museum of the Southwest w Midland. Niedawno dwie prace z cyklu Albumy nabyła jedna z najważniejszych nowojorskich galerii.

Wernisaż wystawy odbędzie się 18 kwietnia 2008 roku o godzinie 18.00.
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11, Bielsko-Biała

Dodaj komentarz