• 2008-04-16

Portret Doriana Graya- premiera w Gdańsku

02 maja na deskach Dużej Sceny Teatru Wybrzeże odbędzie się premiera Portretu Doriana Graya Oscara Wilda w reżyserii Bogny Podbielskiej. 

Dorian Gray to młodzieniec, który marzy o beztroskim życiu wypełnionym sztuką i cielesnymi przyjemnościami. Środkiem do osiągnięcia tego celu jest oszustwo: zamiast Doriana brzydnie i starzeje się jego portret. Gdańska premiera jest adaptacją powieści Oscara Wilda do dziś otoczonej aurą skandalu. W spektaklu zależało nam głównie na ukazaniu motywów faustowskich. Dorian Gray zakochał się w sobie jako w pięknie wyjątkowo niezwykłym, jedynym i chciał to piękno zachować i uchronić od procesów starzenia. Przy tworzeniu adaptacji posiłkowaliśmy się anonimową powieścią Teleny przypisywaną autorowi Portretu Doriana Graya. Teleny jest powieścią pornograficzną i mówi o miłości homoseksualnej. Mamy nadzieję, że prócz motywu faustowskiego nasz spektakl pokaże drugą stronę księżyca, która być może ze względów obyczajowych nie znalazła miejsca w Portrecie - mówi reżyserka spektaklu Bogna Podbielska.

plakatdospektakluportretdorianagraya1_485 

Pozostali realizatorzy spektaklu to: Jakub Roszkowski (przekład i adaptacja), Marcin Chlanda (scenografia), Katarzyna Zbłowska (kostiumy), Mikołaj Mikołajczyk (choreografia), Michał Górczyński (muzyka). W spektaklu występują: Justyna Bartoszewicz, Maria Mielnikow-Krawczyk, Marzena Nieczuja-Urbańska, Mirosław Baka, Piotr Domalewski, Grzegorz Falkowski, Piotr Jankowski, Cezary Rybiński, Jarosław Tyrański oraz Mikołaj Mikołajczyk.

Pokazy przedpremierowe Portretu Doriana Graya odbędą się 29, 30 kwietnia oraz 1 maja  na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.

Dodaj komentarz