• 2008-04-16

Partytura na ciało i ruch – Teatr Tańca GRUPAboso

Teatr Tańca GRUPAboso w ramach wieczoru Partytura na ciało i ruch 26 kwietnia 2008 r., o godz.19.00, w Nowohuckim Centrum Kultury przedstawi dwa spektakle: Kobieta z wydm oraz Cicindela. W programie również występ Kacpra Lipińskiego.

GRUPAboso (źródło: materiały prasowe)

GRUPAboso (źródło: materiały prasowe)

Kobieta z wydm (choreografia i scenografia: Eryk Makohon) to taniec piasku i jak piasek przesypuje się nawet przez palce zaciśniętej dłoni. Nie pozwala się zamknąć, nie pozwala scalić, wymykając się bezradnym roszczeniom konkretnego kształtu. Bo piasek nie ma formy, a wydmy pląsają w zmienny rytm szalonego wiatru. Siła nieustrukturyzowanego wirowania ziaren to siła kobiecości, a kobiecość jest jak fale, a jak fale są wydmy. Pierwiastek kobiecości trwa w nieustannym ruchu, ciągle się zmienia, nigdy nie stając się tym, co raz i na zawsze. Sprzeciwia się wszelkim próbom podporządkowania, podstępnie wymyka kontroli… Druga propozycja to Cicindela przypomina, że u podstaw życiowej aktywności leży zawsze odczucie braku i mglista obietnica całkowitego spełnienia. Dla tej iluzji się walczy, pozuje, pożera. A kiedy już się wydaje, iż ma się ją na wyciągnięcie ręki, fatamorgana znika, odbijając się głuchym echem sarkastycznego śmiechu. Wytracone tempo energetyzującego ruchu zwiastuje koniec, który zawsze postępuje krok w krok za wypełniającym się stopniowo niedosytem… (Beata Kiwit)

Teatr Tańca GRUPAboso powstał w 1996 roku. Założycielem i choreografem jest Eryk Makohon. Siedzibę i mecenat teatru stanowi Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie. Zespół obok produkcji scenicznych zajmuje się kształceniem młodych tancerzy, zarówno w warstwie ruchowej jak i interpretacyjno-aktorskiej.

Teatr jest laureatem wielu festiwali i konkursów. Jednym z ostatnich osiągnięć GRUPYboso jest zwycięstwo w polskich eliminacjach i reprezentowanie kraju na XIII Biennale Młodych Artystów Europy i Krajów Śródziemnomorskich, który w maju odbędzie się w Barii (Włochy). To właśnie Kobietę z wydm zespół zaprezentuje we Włoszech.

Kacper Lipiński (źródło: materiały prasowe)

Kacper Lipiński (źródło: materiały prasowe)

Kacper Lipiński – na co dzień pracuje jako tancerz w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu, z którym wystąpił w takich spektaklach jak: En face, Desorder, Szparagijem, Przypadki Pana von K, Carpe Diem, Walka karnawału z postem, Apokalipsa, Stop non stop i  Gra2. Aktualnie działa jako projektant, tancerz i performer starając łączyć w swojej pracy sferę ruchu i plastyki. Ime-ektasi jest debiutem choreograficznym, projekt solowy zarówno w sferze tańca, scenografii i reżyserii.
… po kolejnym konflikcie uciekł w głąb… dalej niż ktokolwiek przed nim, ucieczka podyktowana bezgraniczną odwagą. Wszystkie kotwice puściły, wspomnienia straciły swą moc. Ci wszyscy otaczający go Szamani posiadania stracili swą magię…
nikt zresztą tej ucieczki nie dostrzegł…Tonąć w prawdzie, brodząc po pas serca w kłamstwie, nurkować w obłudzie , krztusić się miłością, płynąć poprzez gniew, skakać w głębiny przyjaźni… pragnę być wodą.

Nowohuckie Centrum Kultury
Al. Jana Pawła II
Kraków

Dodaj komentarz