• 2008-04-15

Dwa wymiary – wystawa w Tarnowie

18 kwietnia o godz. 18.30 w salach wystawienniczych w Pasażu Tertila w Tarnowie odbędzie się wernisaż Dwa wymiary. Na wystawie swoje prace zaprezentują Bartłomiej Bałut i Janusz Janczy. Wystawa Dwa wymiary proponuje niezwykłą artystyczną konfrontację mającą na celu uruchomić konstruktywny dialog o sztuce i szeroko pojętej kulturze tak w środowisku artystów jak i w szerszej publiczności zainteresowanej kulturą w Tarnowie.

Bartłomiej Bałut (źródło: materiały prasowe)

Bartłomiej Bałut (źródło: materiały prasowe)

Konfrontacja ta może być niezwykłym doświadczeniem ze względu na odmienne postawy artystyczne młodych twórców. Odmienność ta paradoksalnie posiada wiele podobieństw w kwestiach malarskiej problematyki, jaką stawiają oni w centrum swojej uwagi. Są to formalne rozważania na temat języka malarstwa, kwestii definicji obrazu i obrazowania w malarstwie współczesnym a także rozważania związane z jego wielowymiarowością – stąd może wielowymiarowy i prowokujący nieco tytuł wystawy Dwa Wymiary. Prace obu artystów to osobiste wypowiedzi będące równocześnie próbą ustosunkowania się do pytania: czym może być malarstwo obecnie?

Janusz Janczy (źródło: materiały prasowe)

Janusz Janczy (źródło: materiały prasowe)

Bartłomiej Bałut jest absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Ukończył studia w pracowni prof. St. Rodzińskiego. Wystawy indywidualne, udział w wielu wystawach zbiorowych – ostania w roku 2007: Pałac Sztuki Kraków; Malarstwo Pedagogów Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. Mieszka w Tarnowie, pracuje i tworzy w Krakowie i Tarnowie. Pracownik dydaktyczny ASP w Krakowie.

Janusz Janczy ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował rzeźbę w pracowni Prof. Stefana Borzęckiego. W 1999 uzyskał dyplom w pracowni Prof. Jerzego Nowakowskiego. W 2000 r. otrzymał stypendium DAAD, a w 2002 roku Shakespeare – Stypendium na studia w pracowni rzeźby Tima Scotta na AdBK w Norymberdze w Niemczech. Otrzymał nagrodę za rzeźbę Gustaw-Weidanz-Preis fuer Plastik 2002 w Halle. Prowadzi aktywność twórcza na polu rzeźby i malarstwa. Od 2006-go roku uczestniczy w Stacjonarnych Studiach Doktoranckich pod opieką Prof. Józefa Murzyna na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Galeria Miejska, Tarnów

Dodaj komentarz