• 2008-04-13

Męczeństwo Joanny d’Arc – w Teatrze im. J. Słowackiego

14 kwietnia 2008 r., w poniedziałek o godz. 18.00 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbędzie się projekcja filmu w reżyserii Carla Theodora Dreyera Męczeństwo Joanny d’Arc (La passion de Jeanne d’Arc). Niezwykłość projekcji polega m.in. na tym, że zarówno muzyka jak i wykonanie odbędą się na żywo.

Męczeństwo Joanny d’Arc to ostatni niemy film duńskiego mistrza Carla Theodore Dreyera i jeden z najbardziej znanych obrazów w dziejach kina. Przywołuje on historyczny proces Joanny d’Arc i rozgrywa się w ciągu jednego dnia – dnia śmierci Dziewicy Orleańskiej. Dreyer niczym w tragedii antycznej, zachowuje jedność czasu, miejsca i akcji, opowiadając o dylemacie targającym bohaterką, posługuje się formułą konfliktu tragicznego. Joanna musi wybrać między wiarą w Boga, a własnym życiem i każda jej decyzja prowadzi do zguby – śmierci lub potępienia. Dreyer wykorzystał nowatorskie dla swoich czasów środki filmowego wyrazu. Skoncentrował się na twarzach bohaterów – tak samej Joanny, jak i inwigilujących ją biskupów. Akcję, poza tragicznym finałem, umieścił jedynie w trzech ascetycznych wnętrzach klasztornych. Wszystko to połączył dynamicznym montażem, wzorowanym na osiągnięciach radzieckich filmowców. Na szczególną uwagę zasługuje tu René Maria Falconetti, aktorka, która tylko raz wystąpiła przed kamerą, ale na zawsze wpisała się w historię kina. W swoim czasie film był uznawany za niezwykle nowatorski, a jego kontrowersyjna treść sprawiła, że musiał walczyć z cenzurą w całej Europie. Jednakże do dziś przyciąga widzów, inspiruje twórców i chociaż od powstania tego obrazu minęło już osiemdziesiąt lat – nikomu nie udało się z taką intensywnością zgłębić istoty problemu oraz oddać emocji towarzyszących procesowi słynnej Francuzki.

Projekcji towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu Projekt Karpaty Magiczne/The Magic Carpathians Project. Grupa została założona przez Annę Nacher i Marka Styczyńskiego w 1998r. Muzyka uprawiana w ramach Projektu nawiązuje do jazzowych innowacji sonicznych i strukturalnych inspirowanych brzmieniami etnicznymi a także minimalistycznej odmiany ambient i environment music, nie stroniąc od avant popu.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Dodaj komentarz