• 2008-04-13

Historia drobin – w drodze do Tel Avivu

Od 21 do 30 kwietnia 2008 r., będzie można oglądać prace Jana Gryki w Galerii AT w Poznaniu. Sztuka Jana Gryki od samego początku była związana z mąką. Materiał ten artysta wykorzystywał do realizacji instalacji, czy działań typu performance. Były to działania charakteryzujące się szczególną minimalistyczną powściągliwością w użyciu środków wyrazu, jak i wyrafinowaną poetyką znaczeniową. Pokrywał (przesiewał) mąką duże przestrzenie podłogi i przedmioty na niej ułożone, tworząc idealne białe przestrzenie (Ukojenia w szczelinach sztuki).

Praca Jana Gryki (źródło: materiały prasowe)

Praca Jana Gryki (źródło: materiały prasowe)

Z czasem artysta zaczął poszerzać swoje doświadczenia związane z mąką i łącząc ją z wodą budował aranżacje przestrzenne z użyciem ciasta. Wiązało się to także z jego myśleniem o społecznej wartości sztuki. Tak powstał projekt wystawy pt. TYP 650 prezentowanej w 2001 roku w Galerii Biała w Lublinie. Artysta udostępnił publiczności ciasto zrobione z 100 kg mąki pszennej oznaczonej technicznie: TYP 650, aby dowolnie wyklejała na ścianie galerii swoje formy. Po wystawie pozostała duża ilość wyschniętego ciasta, które odpadło ze ściany. Od tego czasu do dzisiaj Jan Gryka kataloguje i opisuje drobiny ciasta, które było materiałem do tamtej wystawy. Jak sam to określa: W tym momencie rozpoczął się proces poszukiwania sposobów, w jaki można tę materię zamienić z powrotem w znaczące struktury wizualne. Pierwszym pomysłem była forma ich opisywania. Każda drobina otrzymywała swój numer identyfikacyjny i w taki sposób uzyskiwała swoją tożsamość. Był to ważny moment gdyż mogłem taką drobinę komuś np. podarować.
Obecna wystawa jest drugim pokazem twórczości Jana Gryki w Galerii AT (1996)

Jan Gryka dyplom z malarstwa obronił w 1983 roku w Instytucie Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie w Pracowni Malarstwa prof. M. Stelmasika. Od czasu ukończenia studiów pracuje na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Prowadzi zajęcia z malarstwa, rysunku, fotografii, wiedzy o działaniach i strukturach wizualnych oraz działań intermedialnych. Od 1985 roku współpracuje z Galerią Białą współtworząc wspólnie z Anną Nawrot jej merytoryczny program. Od 1996 roku prowadzi edukacyjny program Młode Forum Sztuki Galerii Białej.

Galeria AT
ul. Solna 4
Poznań

Dodaj komentarz