• 2008-04-12

Projektowanie książek oraz 2 x Helvetica

19 kwietnia 2008 r. w sali Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie odbędą się polsko-szwedzkie wykłady poświęcone sztuce projektowania książek.

Ideą wykładów Projektowanie książek jest tworzenie i promowanie międzykulturowych i międzynarodowych relacji pomiędzy projektantami, nauczycielami akademickimi i studentami. Organizatorami są Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej STGU oraz Instytut Książki. Do wygłoszenia wykładów zapraszane są osoby, które są czynnymi zawodowo projektantami, a często także wykładowcami projektowania graficznego.

Wykłady wygłoszą:
Henrik Nygren, Design=economy (part2)
Henrik Nygren jest projektantem i wykładowcą. Mieszka i pracuje w Sztokholmie. Jego prace pokazywane były na wystawach w Tokio (1999), Malmö (2002) i Sztokholmie (2003). Właściciel firmy projektowej Henrik Nygren-Design. Zaprojektował wiele książek dla szwedzkich i zagranicznych instytucji kulturalnych: muzeów, galerii sztuki, wydawnictw oraz artystów i architektów.

Janusz Górski, Dlaczego polscy wydawcy wydają brzydkie książki i co zrobić żeby było lepiej?
Janusz Górski projektuje książki, jest profesorem na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Współzałożyciel (ze Stanisławem Rośkiem) wydawnictwa słowo/obraz, nadał styl publikacjom tego wydawnictwa. Kurator projektu Galeria Plakatu AMS, redaktor periodycznego almanachu Galerii. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w Konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku. Właściciel i dyrektor artystyczny studia graficznego i oficyny drukarskiej Pracownia.

Andrzej Tomaszewski, Przygoda z historią
Andrzej Tomaszewski projektuje książki, jest redaktorem. Autorytet w dziedzinie typografii.
Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w Konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku. Opublikował ponad 200 artykułów poświęconych typografii i projektowaniu książek w branżowej prasie drukarsko-wydawniczej. Zredagował i opracował graficznie książkę Adriana Frutigera Człowiek i jego znaki.

Matilda Plöjel, A question of content
Matilda Plöjel specjalizuje się w projektowaniu książek i ekspozycji muzealnych. Projektowała dla Kühnel design w Kopenhadze do 2000r., a następnie dla Lars Müller Publishers w Baden w Szwajcarii. Od 2003 r. pracuje w Malmö jako niezależny projektant. W 2006r., zdobyła międzynarodową nagrodę Waltera Tiemanna za projekt książki o kolekcji dizajnu z lat 60-tych XX w. Dwukrotna laureatka Najpiękniejszych Książek Szwecji (2005 i 2006).

Christian Altmann, The freshness of simplicity
Christian Altmann projektuje i wykłada w Sztokholmie. Kieruje działem graficznym w Propeller, jednej z najbardziej znanych szwedzkich firm projektowych. Christian jest również wykładowcą projektowania graficznego i typografii w Forsbergs Design School i Berghs School of Communication.

Wykładom towarzyszyć będzie wystawa prac poświęconych krojowi pisma Helvetica, którą później będzie można obejrzeć w Galerii STGU. Dzień z projektowaniem graficznym zakończy projekcja filmu Gary’ego Hustwita Helvetica w sali Kino.Labu.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Warszawa

Dodaj komentarz