• 2008-04-12

33. Krakowskie Reminiscencje Teatralne

Od 23 do 27 kwietnia potrwają 33. Krakowskie Reminiscencje Teatralne. W ramach przeglądu będzie można zobaczyć m.in. spektakl jeleniogórskiego Teatru im C. K. Norwida, który przedstawi Elektrę w reżyserii Natalii Korczakowskiej. To już drugi zrealizowany w tym teatrze spektakl (Śmierć Człowieka-Wiewiórki) młodej i bardzo utalentowanej reżyserki. Mądry i przemyślany teatr Korczakowskiej jest z pewnością jednym z najciekawszych obecnie zjawisk na polskich scenach.

W programie również Nordost w reżyserii Grażyny Kani spektakl Teatru Polskiego z Bydgoszczy. Przedstawienie, zrealizowane w ramach projektu terroryzm/więźniowie rozpaczy i oparte na wydarzeniach wokół zamachu terrorystycznego w teatrze na Dubrovce,  jest wstrząsającą i dotkliwą opowiecią o terrorze, stroniącą od łatwych ocen i upraszczających sądów.
Kolejna propozycja przeglądu to spektakl Marka Fiedora Wyszedł z domu (Teatru Polski w Poznaniu), który rozbił bank z nagrodami podczas III Ogólnopolskiego Konkursu na inscenizację dawnych dzieł literatury europejskiej. Nagrodzony m. in. za najlepsze przedstawienie popularyzujące dawne dzieło literatury polskiej, jest jednym z niewielu spektakli w dorobku tego reżysera, którym można przypisać bezpośrednią wypowiedź polityczną.

Odbędzie się również pokaz premierowego spektaklu Komuny Otwock Mill/Maslow, powstałego niejako w odpowiedzi na poprzedni, realizowany przez kilka lat cykl Dlaczego nie będzie rewolucji, w którym zespół zajmował się źródłami niepowodzeń programów naprawy społecznej. Teraz w opozycji do wniosków wysnutych w trzech poprzednich spektaklach, zamierzają wskazać na możliwe optymistyczne drogi i rozwiązania.
Na zakończenie Nauka latania poznańskiego Teatru Strefa Ciszy, będąca przewrotnym teatralnym eksperymentem, obnażającym mechanizmy władzy i demaskujący współczesne postawy wobec problemu rzeczywistej i złudnej wolności. Tutaj po raz kolejny granica między prywatnym a publicznym staje się niemożliwa do wyznaczenia, a walka o tolerancję dla przestrzeni osobistej staje się konieczna w każdym, choćby najmniej spodziewanym momencie.

Festiwalowi, jak co roku, towarzyszą liczne projekty związane z tematyką danej edycji. W tym roku będzie można zobaczyć:

  • Instalację Słowa/Words Cókierka,
  • Wystawę Katarzyny Szumskiej-Rotkiewicz Zamilcz kobieto,
  • Transfer’89 – instalację studentek ASP Agaty Dutkowskiej i Sabine Huzikiewiz
  • Koncert zespołu Husky.

Ważnym punktem  festiwalowego programu, podsumowującym temat tegorocznej edycji, będzie dyskusja panelowa relacje/ narracje/granice, moderowana przez Pawła Sztarbowskiego, w której udział wezmą m.in. Bartosz Frąckowiak (dramaturg, związany z Krytyką Polityczną), Iga Gańcarczyk (reżyserka, dramaturg), Piotr Gruszczyński (krytyk, dramaturg TR Warszawa), Jan Klata (reżyser, dramatopisarz), Natalia Korczakowska (reżyserka), Sławomir Sierakowski (redaktor naczelny Krytyki Politycznej) , Rok Vevar (dramatopisarz, dramaturg, krytyk), Szymon Wróblewski (dramaturg i dramatopisarz, związany z TR Warszawa).

Każdego dnia po spektaklach będzie można spotkać z twórcami w klubie festiwalowym – w Bunkrze Sztuki.

Centrum Kultury Rotunda
Kraków

Dodaj komentarz