• 2008-04-11

Warsztaty z biomechaniki

11 kwietnia ruszają w Poznaniu warsztaty teatralne organizowane w ramach projektu teatr/działanie. Uczestnicy warsztatów pracowali z aktorami takich zespołów jak: Stowarzyszenie Teatralne CHOREA, Teatr ZAR, Teatr Pieśni Kozła.

W piątek (11 kwietnia), godz. 19.00 w O.T. Maski odbędzie się wykład prof. Katarzyny Osińskiej poświęcony metodzie Meyerholda. Spotkaniu towarzyszyć będzie projekcja unikalnych zapisów pracy biomechnaiczej oraz dyskusja z prowadzącym i uczestnikami.

Biomechanika to metoda treningu aktorskiego wypracowana w latach 20 i 30 XX wieku, przez mistrza rosyjskiej awangardy scenicznej, aktora i reżysera Wsiewołoda Meyerholda. Inspirowała wielu twórców współczesnego teatru, takich jak Peter Brook, Jerzy Grotowski, Bertold Brecht czy amerykański The Living Theatre.

Philip Brehse z Berlina, od ponad dwudziestu lat wykorzystuje biomechanikę w pracy pedagogicznej (min. w Athanor Akademie w Burghausen czy Schauspieleschule w Nurnberg). Ukończył mistrzowską klasę biomechaniki Gennadiego Bogdanova z Moskwy, jest aktorem, reżyserem i muzykiem, założycielem Open Space Performunion w Berlinie oraz członkiem zespołu The Living Theatre.

Pod jego okiem grupa 20 uczestników pozna zasady treningu, dzięki któremu aktor w pełni świadomie wykorzystuje każdy element swojego ciała, by jego ruch stał się bardziej sugestywny. Warsztaty dotyczyć będą także emisji głosu i kreacji scenicznych (budowanie etiud aktorskich) ich zwieńczeniem będzie otwarty pokaz trwającej dziewięć dni (codziennie po 5 godzin) pracy. Pokaz etiud warsztatowych odbędzie się 13 kwietnia o godz. 18.00 w O.T. Maski.

O.T. Maski, Poznań

Dodaj komentarz