• 2008-04-10

Teatr, z mojej szafy

16 kwietnia 2008 r., o godz. 18.00 w Galerii pod Sową w Jastrzębiu Zdroju odbędzie się wernisaż fotografii Sebastiana Fusa Teatr, z mojej szafy. Wystawa połączona będzie z spektaklem Teatru Tańca Navras pt. Polemiki.

Fot. Sebastian Fus (źródło: materiały prasowe)

Fot. Sebastian Fus (źródło: materiały prasowe)

Sebastian Dawid Fus (ur. 1972 r.) jest grafikiem komputerowym w specjalności multimedialna kreacja obrazu. Fotografią interesuje się od kilkunastu lat. Głównie interesuje go fotografia związana z ciałem i duszą, pięknem i tajemnicą nas wszystkich. Realizuje również własne projekty związane z teatrem i sceną. Obecnie kończy projekt kilkuletniej pracy nad mistyką polskich kalwarii. Sebastian Fus jest członkiem Grupy Fotograficznej FlashArt działającej w Domu Kultury Chwałowice. Swój stosunek do fotografii określa następującymi słowami: ze świata zewnętrznego otrzymujemy wrażenia, które wartościujemy w świetle swoich własnych doświadczeń, swoich zainteresowań i swojej osobowości. Proces zdjęciowy poprzedzają: namysł, wybór lub rezygnacje. Porządek, odpowiedni program i techniczna zręczność zmieniają surowy materiał w formę. Jej efekt, dzięki intensywności spojrzenia, sugestywnej symbolice i efektowi plastycznemu, może znacznie przewyższać rzeczywiste przeżycia związane z danym momentem. Jeżeli to osiągniemy, fotografia jest dobra – rzeczywistość przemieniła się w sztukę.

Sebastian Fus zdobył wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Fotografii Kolejowej – Szczecin 2006. Brał udział w kilku wystawach zbiorowych. Jego fotografie publikowane były m.in. w: Foto, Zalewie Kultury, Gazecie Wyborczej, Trybunie Górniczej, Rybniku po godzinach.

Teatr Tańca Navras istnieje od 2004 roku. Kierownikiem zespołu  jest Artur Stelmaczonek. Impulsem do jego stworzenia był przygotowywany wiosną 2004 roku przez Mariana Bednarka spektakl Opowieść o kolorach, do którego autor poszukiwał grupy tanecznej. Znalazł ją poprzez Artura Stelmaczonka, prowadzącego wówczas zajęcia z tańca w rybnickim ośrodku Bushido. To właśnie uczestnicy tych zajęć stworzyli pierwszy zespół, przekształcony później w Teatr Tańca Navras.

Specyficzna cecha Teatru Navras to tworzenie form scenicznych, w których – poza doznaniami estetycznymi – zawarta jest pewna treść, idea, którą artyści zamierzają przekazać odbiorcom. Formuła Teatru jest stale otwarta – z każdym spektaklem powracają podstawowe pytania o jego sens, wartość, zasadnicze cele i wartości, jakie poprzez tę formę sztuki powinny być realizowane. Tutaj nieustannie ścierają się różne koncepcje, motywy uczestników: dla jednych głównym celem jest doskonalenie samej techniki tańca, inni szukają w tym możliwości ekspresji własnej osobowości i doświadczeń, jeszcze inni po prostu dążą poprzez taniec do zbliżenia z ludźmi i współpracy na tym właśnie polu.

Polemiki to opowieść, która zaczyna się jak każda inna….ma początek, ma swój koniec. Spotykają się mężczyzna…. i  mężczyzna.
Spotkanie,  nadzieja, złudzenie, niedomówienie, niepewność. Z tych pochodnych losu-swoich uczuć-obaj ułożyli swoją historię, która balansuje pomiędzy strachem przed negatywnymi reakcjami a śmiałą publiczną manifestacją swojego istnienia.

To nie opowieść o miłości, szczęściu. Nawet nie o pozytywnej tożsamości ludzi kochających inaczej. Rozdarcie. Wyjść z ukrycia? Ujawnić się czy nie? Poczucie dyskryminacji i zagrożenia brak świadomej akceptacji własnej orientacji to problem jednego z nich. Piętno grzesznika – Biegun drugi – Ulega pokusie artykułowania swoich interesów, możliwości publikowania swoich poglądów. To jeden z tych przeginających się całkowicie otwarty, nie chce słyszeć o częściowym odkryciu się z pełną świadomością nieprzyjemnych dla siebie konsekwencji, pragnienie szczerości. Chęć uniknięcia wysiłku prowadzenia podwójnego życia, wysokie poczucie własnej wartości. Wyraża się bardzo pozytywnie o swoim homoseksualizmie jako o naturalnym, nie stwarzającym mu poważniejszych problemów aspekcie osobowości… (Aleksander Sobala Artur Stelmaczonek)

Wystawa czynna od 1 do 27 kwietnia 2008 r.
GAleria pod Sową
ul. Wielkopolska 1a
Jastrzębie Zdrój

Dodaj komentarz