• 2008-04-10

Międzynarodowy Dzień Szkół Teatralnych

10 kwietnia 2008 r. o godz. 21.30 w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu wystąpią Tchelet Weisstub, Yoel Ron, Lior Lerman (reżyseria).

Źródło: materiały prasowe

Źródło: materiały prasowe

Formuła Dnia Szkół Teatralnych różni się od pokazów z poprzednich lat. Na scenie zobaczymy studentów The School of Visual Theater z Jerozolimy. Pokażą dwie dwudziestopięciominutowe etiudy: Magiczna Noc Heleny (Helena’s Night of Magic) i Łajka (Laika). Pierwsza jest mroczną historią miłosną malarza i jego muzy. Helena ukazuje się malarzowi jako gwiazdka niemego kina i wciąga go w swój świat, zatapiając artystę w czarnym atramencie tak długo, aż nie będzie umiał odróżnić przeszłości od teraźniejszości, a filmu od teatru czy płótna. Etiudzie towarzyszy muzyka autorstwa Aviyi Kopelmana, młodego kompozytora z Izraela.

Druga część pokazu to monodram młodej aktorki, Tchelet Weisstub. Gra ona Łajkę, psa wysłanego w kosmos w 1957 roku, pierwszą ziemską istotę w przestrzeni pozaziemskiej. Opowiada tragiczną historię zwierzęcia, pokazując, w jaki sposób wszyscy patrzymy w przyszłość. Psie zmartwienia są proste: jak mogę wybierać, jeśli nie rozumiem rzeczy, wśród ktorych mam wybór? Czy mogę się sprzeciwić? The School of Visual Theater z Jerozolimy założona została w 1986 roku. Zamiarem założycieli było wychowanie nowej generacji twórców, którzy nadaliby teatrowi lalkowego formę interdyscyplinarną, łączącą różne dziedziny sztuki. Założyciele szkoły chcieli stworzyć centrum edukacji artystycznej w duchu Bauhausu: instytucję, łączącą szerokie, idealistyczne perspektywy i niekonwencjonalne idee twórcze. Szkoła jest jedyną tego rodzaju instytucją w Izraelu, i jedną z nielicznych na świecie.

Teatr Współczesny
Wrocław

Dodaj komentarz