• 2008-04-08

Święto polskiego kina w Londynie

10 kwietnia 2008 r.rozpocznie się największy w Londynie Festiwal Polskiego Filmu Kinoteka. W programie festiwalu znalazły się ostatnie i najlepsze polskie filmy. Festiwal otworzy film Jerzego Stuhra Korowód uznany przez krytykę filmową.

Program podzielony jest na kilka wydarzeń:

  • Andzrej Wajda: premiera filmu Katyń oraz retrospektywa twórczości w BFI Southbank

Andrzej Wajda, wielki człowiek polskiego filmu. Nakręcił jeden z najbardziej uderzających filmów, nominowany do Oskara – Katyń. Kinoteka przedstawi premierę filmu w Wielkiej Brytanii. Przez miesiąc natomiast będzie trwała retrospektywa twórczości Andrzeja Wajdy.

  • Nowe Kino Polskie

30 kwietnia 2008r., godz. 19.00 w Roxy Bar & Screen
Ważki
Reż. Justyna Nowak, Poland 2007, 13 min.
Emilka płacze
Reż.  Rafal Kapelinski, Poland, 2006, 33 min.
Miasto ucieczki
reż. Wojciech Kasperski, Poland 2006, 17 min.
Sezon na kaczki
Reż. Julia Ruszkiewicz, Poland 2006, 19 min.

  • Cenzura jako kreatywna siła: Andrzej Wajda, Istvan Szabo & Jiri Menzel osobiście w The Barbican

Trzech najważniejszych oraz wpływowych twórców europejskiego kina spotka się w Barbican ScreenTalk. Autorów tych łączy wspólny temat – cenzura w komunistycznej krajach. Spotkanie będzie miało charakter dyskusji w której filmowcy opowiedza o swojej pracy, walce z reżimem oraz w jaki sposób, mimo wszystko ich sztuka zwyciężyła z najgorszym wrogiem.

  • W hołdzie Jerzemu Kawalerowiczowi (1922-2007) w Riverside Studios

Najwybitniejszy polski filmowiec niepowracalnie odszedł. Na jego cześć, jego wybitnej pracy oraz życia, Kinoteka pokaże trzy najwybitniejsze filmy Riverside Studios: Matak Joanna od Aniołów, Faraon oraz Pociąg.

  • Wystawa plakatów Andrzeja Klimowskiego w Riverside Studios od 7 do 20 kwietnia 2008 r.

Urodzony w Londynie Klimowski studiował malarstwo w St Martins School of Art oraz projektowanie plakatu na Warszawskiej Akademii Sztuki. Od 1970 r. zaprojektował plakaty oraz okładki książek, które pamiętane są po dzień dzisiejszy.

Od 11 kwietnia 2008 r. dzień po otwarciu festiwalu w Riverside Studios, będzie można obejrzeć animacje Kinoteka Trailer, stworzony przez Quays Brothers.

10-30 kwietnia 2008 r. Polish Film Festiwal Kinoteka
Polski Instytut Kulturalny w Londynie

Dodaj komentarz